Çiçek: 17 Ekim’den önce gündeme gelebilir

Çiçek: 17 Ekim’den önce gündeme gelebilir

TBMM Başkanı Çiçek, terör konusunun 17 Ekim’den önce Meclis gündemine gelebileceğini belirtti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, NTV’de canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Teröre karşı ortak mutabakat önerisine ilişkin, ”Yaptığınızın karşı duruştan ziyade, siyasi partilerle görüşmemeniz, duruşunuzun Cumhurbaşkanlığı adaylığı iddialarıyla değerlendirilmesini nasıl görüyorsunuz?” sorusuna karşılık Çiçek, şu karşılığı verdi:
”Ben tartışılırım, tartışılmaz bir insan değilim ama yürek yakan olay olmaya devam ediyor. Beni tartışırsanız elinize ne geçecek? Herkesin söylediklerinde doğrular olabilir ama bundan büyük resmi çıkarmamız lazım. Bir şey ortaya koyana da fikri değil de kendisini tartışırsanız, eski alışkanlığımız nükseder ve bir yere varamayız ve sonuçta da acılar sürmeye devam ediyor.”  

”Meclis açıldığında ilk görüşeceği konu…”
Meclis açıldığında ilk görüşeceği konulardan birinin, hudut ötesi operasyonlara yetki veren tezkerenin olacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Hükümet yetkinin bir yıl daha uzatılması talepte bulunabilecektir. O türlü bir yetkinin gerekçeleri ortadan kalkmamış görülüyor. 17 Ekim’de doluyor, 17 Ekim’den önce Meclis gündeminde yer alacak. Gönül arzu ediyor ki bu çok önemli bir müzakere olsun. Geçmiştekiler önemsizdi anlamında söylemiyorum. Tüm partilerimiz orada genel söylemler yerine, ‘terör denilen beladan kurtulmanın yolu bana göre 1, 2 3, 4, 8, 9, 10’, bir başkası dese ki ‘bana göre de 12, 15 tedbir.’ Bunların ortak noktalarını bulabilsek. Terör meselesini 1/1.000.000 ölçeğinde değil de 1/1.000 ölçeğine indirerek konuşabilsek… Alınan tedbirler sonuçlarını da iyi değerlendirerek, daha birlikte bir çözüm çabası içine girilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyu devamlı konuşuyoruz. Bir kez daha özel gündem konusu olarak, 17 Ekim’den önce Meclis’in gündemine gelebileceğini düşünüyorum. ‘Ben olsam bu meselede şu tedbirleri alırım’ diye daha somut tedbirler üzerinden bir şey yapılabilirse… ”

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top