Çin’e ev tekstili ihracatı 5 kat arttı

Çin’e ev tekstili ihracatı 5 kat arttı

Son on yılda yapılan çalışmalarla ev tekstilinde Çin’e ihracatını 5 kat artıran Türkiye, 27-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek ‘IntertextileShanghai’ fuarında iddialı hazırlanıyor. 1.9 milyar dolarlık Çin pazarında Türk ürünleri her geçen gün daha fazla yer alıyor.

 

Türk ev tekstili sektörü, Çin’in başkenti Şangay’da 27-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan ve Uzak Doğu’nun en önemli organizasyonlarının başında gelen ‘IntertextileShanghai’ fuarından umutlu. Toplam. 1.9 milyar dolarlık ev tekstili ithalatı ile dünyanın ön önemli pazarlarından birisi olan Çin’deki payını artırmayı hedefleyen Türk firmaları, diğer ülkelerden fuara gelen önemli alıcılara da ürünlerini sergileme şansı bulacak.

 

Çin’e ihracat 5 kat arttı

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) organizasyonuyla fuara gidecek olan Türk firmalarında ortak hedef mevcut pazar payını artırmak, Türkiye’nin ev tekstili sektöründe 2017 yılında 2,7 milyar dolarlık ihracata imza attığını ve dünya pazarından yüzde 4,5 pay almayı başardığına dikkat çeken UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, dünyanın en büyük tekstil ithalatçısı Çin Halk Cumhuriyeti’nin sektör ihracatı için önemine değindi. Türkiye’nin son yıllarda Çin pazarında ağırlığını daha da artırdığını kaydeden Engin, “Son yıllarda Çin’e gerçekleştirdiğimiz ev tekstili ihracatı 5 kat artarak, 5 milyon dolardan 25 milyon dolara kadar çıktı. Ancak Çin, sadece 2017 yılında yaklaşık 1,9 milyar dolarlık ev tekstili ithalatı yaptı. Sektördeki gücümüz ve potansiyelimizle Çin pazarından çok daha fazla pay alabiliriz. Global pazarda son derece güçlü bir imajı bulunan sektörümüz, son teknolojilere sahip makine parkı, esnek üretim kabiliyeti, AR-GE yatırımları ve markalaşma sonucunda daha da başarılı olacaktır” diye konuştu.

 

İkili görüşmeler ile yeni pazarlara ulaşılacak

 

UTİB olarak, ihracata dayalı kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda firmalarımızın yanında olmaya ve milli katılım organizasyonlarına devam edeceklerini belirten Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birliğimiz, diğer tekstil ürünlerinde olduğu gibi, ev tekstili ürünlerinde pazar arayışlarını aralıksız sürdürüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen ve Uzak Doğu’nun en önemli fuarlarından birisi olan ‘IntertextileShanghai’ fuarı da bizim en çok önemsediğimiz etkinliklerin başında geliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da milli katılım organizasyonunu UTİB olarak gerçekleştiriyoruz, Türkiye’nin önde gelen 20 ev tekstili firması, milli katılım organizasyonumuza dahilinde, bizimle birlikte fuarda yer alıyor. Bireysel katılımlar ile birlikte bu sayı daha da artacaktır. UTİB olarak katılımcı firmalara yeni ticari bağlantıları için önemli destekler sunacağız. Firmalarımızı düzenleyeceğimiz etkinlikler ile Çinli ve diğer ülkelerden gelen alıcılar ile buluşturarak yeni iş bağlantıları yapmalarına yardımcı olacağız. Firmalarımız, nevresim takımından havlu ve bornoza, perdeden döşemelik kumaşa ve halıya kadar ürünlerini sergileyecekler. İnanıyorum ki her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk ev tekstili sektör temsilcileri, fuarın ilgi odağı haline gelecek. Sektörümüzün kaliteli ürünleri, modern tasarımları ve yeni trendleri büyük ilgi görecek.

 

40 Bine yakın Profesyonel ilgi gösterdi.

 

27-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında Şangay/Çin’de düzenlenecek olan “IntertextileShanghai Home Textiles 2018” Fuarı dünyanın sayılı organizasyonları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 30 ülkeden bin 106 firmanın katılarak ürünlerini sergilediği fuarı 99 farklı ülkeden 39 bin profesyonel iş insanı takip etti. Bu yıl 50 bine yakın ziyaretçinin gelmesinin beklenen fuara Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği dokuzuncu milli katılım organizasyonu düzenliyor. UİB organizasyonuyla fuara katılacak firmalar ise şöyle:

“Akarca Tekstil, Aleran Tekstil, Any Tekstil, Aşanteks Tekstil, Aydın Örme, Aydın Tekstil Ticaret, Boyteks Tekstil Sanayi, Burkay Tekstil, Dina Vanelli Tekstil, E.T.G Tekstil Sanayi, Epengle Tekstil, Göktepe Tekstil, Kets Tekstil Turizm, Küçükçalık Tekstil, Lüks Kadife Ticaret, Özanteks Tekstil, Selinay Moda Tasarım Tekstil, Tanrıverdi Mensucat, Yakar Tekstil Sanayi, Yamaçlar Dekorasyon ve Metal Aksesuar.”

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top