ÇİPLİ KİMLİKLER SINIR TANIMAYACAK

ÇİPLİ KİMLİKLER SINIR TANIMAYACAK

Türk vatandaşları AB ülkelerinde de nüfus cüzdanı yerine geçecek çipli kimlik kartlarını kullanarak elektronik ortamda işlem yapabilecek.

Türkiye’den TÜBİTAK’ın ortağı olduğu projeyle Türk vatandaşları, herhangi bir Avrupa ülkesinde çipli kimlik kartını kullanarak Türkiye’deki ilgili kurumdan doğrulanabilir bilgi transferi sağlayabilecek, elektronik portalları kullanabilecek ve tüm hizmetlerden yararlanabilecek.
İş başvurularında akademik bilgilerin doğrulanmasına olanak sağlayan uygulama da geliştirilecek. Sistemin Avrupa’daki vatandaşlar ve Türkiye’deki kamu ve özel sektör firmaları için iş gücü, zaman ve para kaybını büyük ölçüde engelleyeceği belirtiliyor.
TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi’nin (BİLGEM) e-kimlik Proje Yöneticisi Oktay Adalıer, ”Avrupa’da çalışan ve yaşayan vatandaş sayımız göz önüne alındığında, STORK 2.0 Projesi’yle hem vatandaşlarımız hem de ülkemizdeki kamu ve özel sektör firmaları için iş gücü, zaman ve para kaybı büyük ölçüde engellenecek” dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top