Davutoğlu’ndan sert sözler

Davutoğlu’ndan sert sözler

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nde, ”BM kurumlarının Suriye konusunda beklentilerimizin gerisinde hareket ettiğine şahit olmaktan üzüntü duyuyorum” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dönem başkanlığını yürüten Fransa’nın daveti üzerine Suriyeli mültecilerle ilgili BMGK’da düzenlenen uluslararası toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda acilen alınması gereken önlemlerle ilgili öneriler sundu.

Davutoğlu, komşu ülkelere sığınan göçmen sayısının çok hızlı bir şekilde arttığına işaret ederek, ”Vaziyeti ilk elden görmek ve bilgi edinmek için Güvenlik Konseyi tarafından komşu ülkelerdeki göçmen kamplarına bir ziyaret düzenlenmeli” diye konuştu.
Ahmet Davutoğlu, yerleşim yerlerinin sivil halkın göç etmesine yol açacak şekilde ayrım gözetmeksizin bombalanmasına karşı BMGK tarafından ortak bir hareketin belirlenmesi ve duruş sağlanması gerektiğini söyledi. 

Gerekli önlemler alınmalı
Odak noktasının Suriye sınırlarında yerlerinden edilmiş siviller sorununu çözmeye yönelik olması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, ”Bu adımların atılmasına rağmen Suriyeli sivil halkın güvenlik endişesiyle yerlerinden edilmesinin devam etmesi durumunda uluslararası toplum aracılığıyla gerekli önlemler alınmalı” dedi. 

Tarihi bir fırsat kaçmıştır
Davutoğlu, Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı çıkışında yaptığı açıklamada, ”Milyonlarca Suriyeli, Suriye’de ve çevre ülkelerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden güçlü bir insani mesaj beklerken, bu konuda bile bir mutabakatın sağlanamamış olması Birleşmiş Milletler için büyük bir zaaftır, bu anlamda tarihi bir fırsat kaçmıştır” diye konuştu.
”Artık konuşma zamanı değil hareket zamanıdır” diyen Davutoğlu, Türkiye’ye her gün akın eden Suriyeli yerinden edilmiş insanların sayısının 80 bini aştığını belirterek, BM’nin çok acil olarak çözüm çabalarını hızlandırması gereğini vurguladı.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top