DEMİRÖZ: TRAFİK BAHANE, RANT ŞAHANE!

DEMİRÖZ: TRAFİK BAHANE, RANT ŞAHANE!

DEMİRÖZ: TRAFİK BAHANE, RANT ŞAHANE!
DEMİRÖZ: TRAFİK GEREKÇESİYLE DEVLET HASTANESİ TAŞININCA OTOSANSİT’TE TRAFİK NASIL ÇÖZÜLECEK?
DEMİRÖZ: ACİL HASTALARIN OTOSANSİT’E ULAŞIMI NASIL SAĞLANACAK?
DEMİRÖZ: DEVLET HASTANELERİ ŞEHİR DIŞINA TERMİK SANTRALLER ŞEHİR İÇİNE TAŞINIYOR

 

 

 
ANKARA (TBMM) CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Muradiye’deki Bursa Devlet hastanesi’nin turistik tesise dönüştürülmesi kararını eleştirerek, konuyu TBMM’ye taşıdı. Kararın trafik sıkışıklığı nedeniyle alındığını anımsatan Demiröz, “Hastane Otosansit’e taşınınca trafik sorunu çözülmüş mü olacak? Acil hastalar Otosansit’e nasıl yetiştirilecek?” diye sorarak karara tepki gösterdi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Bursa basınında çıkan haberlere göre, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, Muradiye semtinde bulunan ve yıllardır Bursa halkına hizmet veren Bursa Devlet Hastanesi’nin, trafik sıkışıklığı ve ulaşım zorluğu gerekçesi ile turistik tesise dönüştürüleceğini açıkladığını anımsattı. Demiröz, Altepe’nin aynı açıklamalarında 150 yıllık tarihi ile Bursa ve Güney Marmara bölgesinin en eski kamu hastanesi olan Bursa Devlet Hastanesi’nin Yıldırım İlçesi’nde bulunan Otosansit alanına taşınacağını, bu amaçla Sağlık Bakanlığı ile görüştüklerini duyurduğunu aktardı.
Demiröz, soru önergesinde basın ve Bursa kamuoyunda da tartışma yaratan konuyla ilgili, “Yılda 1,5 milyon insana poliklinik hizmetinin verildiği, yaklaşık 25 bin hastamızın ameliyat edildiği bu güzide hastanenin şehir içi trafik bahane edilerek kapatılmak istenmesi doğru mudur?” diye sordu.

OTOSANSİT’E TAŞININCA TRAFİK SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

“Hastanenin kapatılması halinde yerine hangi plan ve proje uygulanacak, hangi tasarrufta bulunulacak?” diye soran İlhan Demiröz, önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:

“Düşünülen plan ve projenin gerçekleşmesi halinde şehir merkezinde trafik yoğunluğu olmayacak mı? Bu karşılaştırma veya kıyas hangi bilimsel veriler ışığında yapıldı? Nüfusu 3 milyonu bulan Bursa’da yaşanan trafik sıkışıklığı hastanenin Yıldırım İlçesi’ndeki Otosansit’e taşınarak çözülmüş mü olacak? Hastanenin Otosansit’e taşınması ile hastaların ulaşımı hangi araçlarla ve ne kadar sürede sağlanacak? Hastanenin Otosansit’e taşınması ile acil vakaların mevcuda göre hastaneye ulaşım hızı ne kadar azalacak?”

HASTANELER ŞEHİR DIŞINA TERMİK SANTRAL ŞEHİR İÇİNE…

Önergesinde DOSAB’a yapılması planlanan termik santrale de göndermede bulunan Demiröz, “Bursa’da kamu hastanelerinin şehir dışına, termik santrallerin ise şehir merkezine taşınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Kamu hastaneleri şehir dışına çıkarılırken, şehir içinde çok sayıda özel hastane yapılması nasıl bir sağlık politikasıdır? Bu durum özel hastanelere rant sağlamak değil midir?” diye sordu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top