DENGESİZ BESLENME İNSÜLİN DİRENCİNİ TETİKLİYOR

DENGESİZ BESLENME İNSÜLİN DİRENCİNİ TETİKLİYOR

Dengesiz beslenmenin, insülin direncinin oluşumundaki başlıca nedenler arasında geldiğine dikkat çeken uzmanlar, ne kadar fazla karbonhidrat ağırlıklı ve yüksek glisemik indeksli gıdalarla beslenilirse, vücudun o kadar fazla insülin salgıladığını ve zamanla insülin direncinin oluşabileceği uyarısında bulunuyor.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Doruk Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Aksu, “İnsülin, insan vücudu tarafından kan şekerini dengelemek amaçlı salgılanan bir hormondur. Hücrelerin şekeri kullanmasını sağlayarak enerji üretilmesine yardımcı olan insüline vücutta direnç geliştiğinde şekerden enerji üretilemez ve sürekli açlık hissi meydana gelir. Kan şekeri yükselmesine rağmen insüline olan direnç nedenli insülin vücutta daha çok salgılanır, bu nedenle hem kan şekeri hem insülin düzeyleri kanda yükselir” diye konuştu.

İnsülin direnci ve tip 2 diyabet tanısı olan hastaların birinci derece yakınlarında insülin direnci daha fazla görüldüğünü hatırlatan Dr. Aksu, “İnsülin direncinin özellikle başta tip 2 diyabet olmak üzere hipertansiyon, kolestrol yüksekliği ve kalp-damar hastalıklarının oluşumunu tetikleyebilmesi nedenli tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması çok ama çok önemlidir. Bu nedenle kilo kaybının ve normal beden kitle indeksinin sağlanması, düzenli fiziksel aktivite yapılması, az az ve sık sık beslenme, yüksek glisemik indeksli gıdalar yerine düşük glisemik indeksli gıdaların tercihi, şeker gibi basit karbonhidratların tüketiminin azaltılması, tatlandırılmış içecekler ve gazlı içeceklerden kaçınılması önerilir” diye konuştu.

Dr. Çiğdem Aksu, ailesinde insülin direnci ve tip 2 diyabet tanısı olanlar, çabuk acıkma, soğuk soğuk terleme, titreme, tatlı krizleri, hızlı kilo alma ve doymama gibi şikayetleri olan bireylerin insülin direnci ve tip 2 diyabet olabilme ihtimaline karşı bir uzmana başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top