Ders zilinin velilere maliyeti

Ders zilinin velilere maliyeti

Türkiye Kamu-Sen’in ilköğretim 1. sınıfa başlama maliyetine ilişkin yaptığı araştırmaya göre, bir öğrencinin maliyeti 190 ile 1870 lira arasında değişiyor.

Türkiye Kamu-Sen, ilkokula başlayacak bir öğrencinin okul ihtiyaçlarını karşılamak için ne kadar paraya ihtiyaç olduğunu araştırırken, en ucuzundan en pahalısına 40’a yakın okul araç gerecinin çeşitli alışveriş merkezlerinde ve semt pazarlarında değişen fiyatlarını tek tek hesaplayarak piyasa araştırması yaptı.
Araştırmaya göre, ilk defa okula başlayacak öğrenciler için ihtiyaç duyulan giyim kuşam malzemeleriyle okul araç gereçleri markasına, kalitesine ve semtine göre farklı fiyatlarla satılmakla birlikte, bir öğrencinin yalnızca ceket, pantolon/etek, süveter/hırka ve gömlekten oluşan kıyafeti veliler için 56,14 TL ile 233,8 liralık ek bir maliyet anlamına geliyor. 
Bir öğrencinin okul kıyafeti için velilerin cebinden ortalama 88,45 TL çıkacak. Bu masrafa ayakkabı, eşofman, spor ayakkabısı gibi malzemeler de eklendiğinde çocukların kıyafet ihtiyacı ortalama 213 liraya yükseliyor.
Bu harcamalara defter, kalem, silgi, hikaye kitabı, çeşitli boyama araç gereçleri, çanta gibi okul araç gereçleri ve okul kayıt masrafları ve aylık servis ücreti de eklenmek zorunda. 
Bütün bu malzemeleri içeren okul harcamaları, aile bütçesine 190,17 TL ile 1870,27 TL arasında değişen maliyet getirecek. Bu kalemler, aile bütçesinden ortalama olarak 546,54 TL çıkmasına neden olacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top