DORUK SAĞLIK GRUBU, DİYABET’E DİKKAT ÇEKTİ

DORUK SAĞLIK GRUBU, DİYABET’E DİKKAT ÇEKTİ

Doruk Sağlık Grubu, bünyesinde bulundurduğu hastanelerinde, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle vatandaşlara  şeker ölçümü yapıp, diyabet hakkında bilgilendirme yaptı.

2007 yılından beri Dünya Diyabet Günü olarak ilan edilen 14 Kasım’da, diyabet hastalığına dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla bir takım faaliyetler düzenleniyor. Bu kapsamda bir etkinlik tertip eden Doruk Sağlık Grubu, bünyesinde yer alan Hastanelerde vatandaşlara  şeker ölçümü testi yapıp diyabetle ilgili çeşitli bilgilendirmelerde bulundu.

“Ülkemizde 20 yaş üzerininyüzde 13’ü diyabetli”

Şeker ölçüm testlerine katılıp vatandaşları bilgilendiren Özel Doruk Setbaşı Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. İsmail Taylan, diyabetin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti. Taylan, “Diyabet; bulaşıcı olmamakla birlikte her geçen gün büyüyen bir salgın hastalık olarak değerlendirilmektedir. Diyabet nedeniyle ölenlerin sayısının bulaşıcı hastalıklardan ölenlerden daha fazla olduğu bilinmektedir. Dünya üzerinde her yüz erişkinden 8.3’ünün diyabetli olduğu, ülkemizde 20 yaş üzeri yetişkinlerin %13.7 si (toplam nüfusun %8.9’u) diyabetli gözükmektedir. Prediyabetiklerle birlikte bu oranlar katlanmaktadır” dedi.

“Diyabet, ciddi bir halk sorunudur”

Hastalıkla ilgili bilgi veren Uzm. Dr. İsmail Taylan şöyle devam etti: “Diyabet, kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun yokluğu, eksikliği yada etkinliğinin azalmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Diyabetin ortaya çıkması ile birlikte oluşan kan şekeri yüksekliği zamanla göz, böbrek, kalp, damarlar, sinir sistemi başta olmak üzere çeşitli organ ve sistemlerde önemli komplikasyonlara yol açmaktadır. Bu komplikasyonların hem maliyeti yüksek hem de sonuçları çok üzücü olmaktadır. Bu yönüyle de diyabet, çok önemsenmesi gereken önemli bir  halk sağlığı sorunudur.”

Diyabetin, ağız kuruluğu, çok su içme, gece ve gündüz çok idrara çıkma, iştah artışı yada azalışı, halsizlik, çabuk yorulma, ellerde ayaklarda uyuşma, inatçı kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterdiğini ifade eden Uzm. Dr. Taylan, bu şikayetleri taşıyanların gecikmeden bir hekime başvurması gerektiğinin de altını çizdi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top