DOSABSİAD BAŞKANI ÇEVİKEL: İŞ VAR, ELEMAN YOK

DOSABSİAD BAŞKANI ÇEVİKEL: İŞ VAR, ELEMAN YOK

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği  (DOSABSİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son işsizlik oranının yüzde 13 düzeyinde olmasına rağmen sanayicinin hala daha fabrikasında çalıştıracak vasıflı veya vasıfsız eleman bulamadığını söyledi.

 

Açıklamasında, bir tarafta sanayicinin fabrikasında çalıştıracak eleman bulamazken diğer tarafta işsizlik gibi bir durumun çelişki olduğunu ifade eden Çevikel, “Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Bursa’da iş dünyasının yüzde 46’sı eleman temininde zorluk çekiyor, bunların yüzde 72’si de gerekli niteliğe sahip eleman bulamadığını söylüyor” dedi.

 

İşsizlik meselesinin esas sebebinin mesleksizlik ve iş beğenmeme olduğunu sözlerine ekleyen DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, “Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki birçok fabrikanın önünde hala daha eleman arama ilanları asılıdır. Bu ilanların bazılarında vasıfsız eleman bazılarında da meslek sahibi elemanlar aranmaktadır. Ama sanayicimiz maalesef fabrikasında çalıştıracak eleman bulamıyor. Hatta birçok işletme yetiştirecek vasıfsız eleman bile bulamıyor. İş var eleman yok” şeklinde konuştu.

 

Gençlerin iş ayrımı yapmadan öncelikle iş hayatını öğrenmeleri adına bir yerlerde çalışmaları gerektiğine dikkat çeken Çevikel, “Ayrıca bazı fakülteler hariç üniversite mezunu olmak iş garantisinin olacağı anlamına gelmiyor. Fakülte diplomasını her kapıyı açan bir anahtar olarak gören, iş dünyası hakkında en ufak bir fikre sahip olmayan on binlerce genç var” dedi.

 

Son dönemde istihdamın arttırılması için önemli devlet destekleri sağlandığını da ifade eden Çevikel, çalışmak isteyene iş olduğunu bir kez daha tekrarlarken 15 Ağustos tarihinde açıklanacak yeni işgücü istatistikleriyle konuyu değerlendirmeye devam edeceklerini, hazırladıkları çözüm önerilerini önümüzdeki günlerde sunacaklarını ve bu konuda bazı kamu kurum ve kuruluşlarıyla görüşmeyi sürdürdüklerini söyledi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top