DR. KAHRAMAN KÖRLÜK SEBEPLERİNİ AÇIKLADI

DR. KAHRAMAN KÖRLÜK SEBEPLERİNİ AÇIKLADI

Körlük ve diğer görme yetersizliklerin temel nedenleri kalıtımsal hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, kazalar, yaralanmalar, zehirlenmeler ve tümörler olarak gösterilebilir.

Körlüğe en çok sebebiyet verilen rahatsızlık kataraktır. Bunları sırasıyla göz tansiyonu ve yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (gözün net görmeyi sağlayan bölümün tahribatı) takip etmektedir. Gelişmiş ülkelerde, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı körlüğün en önemli sebebidir.

Özel Medicabil Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bülent Kahraman, körlüğün farklı dönemlerde, farklı sebeplerden ve rahatsızlıklardan kaynaklandığını söylüyor. Kahraman, “Körlük; hamilelik ve doğum sırasındaki sebeplerden, ilk yaşlarda, yetişkinlikte ve yaşlılık dönemindeki rahatsızlıklardan kaynaklı olarak gerçekleşebilir” diyor.

“Hamilelik dönemine dikkat”

Hamilelik esnasında kalıtımsal ve kalıtımsal olmayan hastalıklardan dolayı körlük olabileceğini belirten Op.Dr. Kahraman, “Kalıtımsal hastalıklar; retina bozuklukları (erken başlangıçlı tavuk karası gibi), kalıtımsal görme siniri dokusunda gerilik, genetik nedenli doğuştan katarakt ve glokom, göz küresinin küçüklüğü ya da yokluğu, retinoblastoma ve albinizmdir. Kalıtımsal olmayan hastalıklara bağlı körlük ise enfeksiyonlara bağlı doğuştan katarakt (kızamıkçık, toksoplazma gibi) doğuştan glokom, doğuştan göz küresinin küçüklüğü ya yokluğu olabilir. Bunun yanı sıra annenin, sigara ve alkol alışkanlıkları, beslenme bozuklukları, hamilelik döneminde geçirilen kazalar, ilaç kullanımı, röntgen ışınına maruz kalma gibi çevresel etkenlerde bu dönemde körlüğe yol açabilir” dedi.

Op. Dr. Bülent Kahraman doğum sırasındaki sebepleri ise şöyle sıralıyor: “Doğum anı travmaları ve erken doğuma bağlı göz hastalıkları çocuğun görme özürlü olmasındaki baş sebeplerdendir. Doğumun güç ve geç olması, bebeğin kordonunun boynuna dolanması gibi sebepler sonucu bebeğin oksijensiz kalması sonucunda beynin havasız kalması da körlüğe neden olabilir.”

 İlk yaşlarda ve yetişkinlerde körlüğün farklı sebepleri var

İlk yaşlarda ve yetişkinlerde farklı sebeplerden körlük yaşanabileceğini söyleyen Dr. Kahraman, “İlk yaşlarda körlüğe yol açan sebepler; göz tansiyonu, doğumsal katarakt, retinitis pigmentosa (tavuk karası, gece körlüğü) ve göz tümörleridir. Göz tansiyonu ve doğumsal katarakt rahatsızlıkları için cerrahi operasyonlar gereklidir” ifadelerini kullandı.

Özel Medicabil Hastanesi Göz Hastalıkları Uzm. Op. Dr. Bülent Kahraman, yetişkinlerde körlüğe yol açan rahatsızlıkların, şeker hastalığı, sarı nokta hastalığı, katarakt, retina yırtığı ve Behçet hastalığı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top