DÜNYA HALKI BURSA’DA DANS EDECEK

DÜNYA HALKI BURSA’DA DANS EDECEK

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 26.’sı düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda, coşkulu bir törenle başladı.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonunda, ‘51. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen ‘26. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın açılışı, renkli anlara sahne oldu. Dünya ülkelerinin yöresel danslarını, 12 Temmuz Perşembe gününe kadar Bursa’da sergileyecekleri yarışmanın açılış programına vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. 20 ülkeden yaklaşık 600 dansçı ve müzisyeni Bursa’da buluşturan organizasyonda Bursa Tarihi Mehter Takımı konser verdi; 1326 Osmanlı Kılıç Kalkan Ekibi de özel bir gösteri sergiledi.

Barış mesajları

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 26 yıllık geçmişi olan yarışmanın bugünlere gelmesinde emeği olanları şükranla anarak başladığı konuşmasında, “Bu organizasyon yarım asırlık bir organizasyon. Eskiden bugüne uzanan coşkuyla her yıl bu yarışmayı izliyoruz. Bursa, kültürlerin ve medeniyetlerin yatağı. Dünyanın dört bir yanından, tüm coğrafyaların insanları burada bir arada. Tüm ülkelerin dansçıları, Bursa’da güzel gülümsemeleriyle ülkelerini ve kültürlerini tanıtacaklar. Bu, büyük bir misyon. Onlar buraya kardeşlik ve dostluk kurmak, barış ve hoşgörüyü yaymak için geldiler. Barış ve hoşgörü hepimize lazım. Herşey sevgi ve barış ortamında gelişir” diye konuştu.

‘Karagöz’ gönülleri fethetti

AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da ilgiyle izlediği programda, ilk olarak sahneye çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu özel bir gösteriyle gönülleri fethetti. Daha sonra yarışmaya katılan tüm gruplar, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda 3’er dakikalık gösterilerle kendilerini tanıttı.

Bursalılar, Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çin, Endonezya, Güney Kore, Karadağ, KKTC, Letonya, Makedonya, Meksika, Moldova, Özbekistan, Polonya, Slovakya, Türkmenistan ve Yunanistan ekiplerinin sahne performanslarını beğeniyle izledi. Tüm ekipler, Bursa’da kaldıkları süre boyunca Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nun yanı sıra Ahmet Taner Kışlalı Meydanı, Kent Müzesi amfi tiyatro, Tophane, Huzurevi, Orhangazi Parkı, Yeşil, Korupark ve Temenyeri’nde gösterilerini sergileyecek.

Kaynak: BBB

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top