Dünyanın unu bizden

Dünyanın unu bizden

Dünyanın önemli buğday ve un üreticisi ülkelerinden Türkiye, her yıl yaklaşık 120 ülkeye un ihraç ediyor.

 
 
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin un üretimi ve ihracatı bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğunu söyledi.
Akgün, yılda yaklaşık 2 milyon ton un ihracatı gerçekleştiren Türkiye’nin dünyanın dört bir yanındaki 120’ye yakın ülkeye un ihraç ettiğini belirtti.
İklim ve coğrafya bakımından buğday üretimine oldukça elverişli ülkelerden olan Türkiye’nin, çevre ülkelere ulaşımının kolay olmasının un ihracatında önemli bir artısı olduğunu anlatan Akgün, ”Kaliteli un üretmemiz de ihracatımıza önemli bir katkı sağlıyor” dedi.
Un ihracatının önemli bir kısmının İslam ülkelerine yapıldığına işaret eden Akgün, şunları kaydetti:
”Un üretiminde kapasitemiz oldukça fazla. Dünyanın önde gelen un üreticisi ülkesiyiz. Bu yıl üretimin bir miktar düşmesi bekleniyor ama ilk 7 aylık dönemde 1 milyon 100 bin ton un ihracatı gerçekleşmiş. Kalan 5 ayda yapılacak ihracatla bu rakam 2 milyon tonu bulabilir. Türkiye, un sanayi sektöründe bu yıl da iddiasını sürdürüyor. Üreticinin ihracat pazarları hakkında çok fazla bilgisi yok. O konuda tanıtım ihtiyacı var.”
 
Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top