Eczacılar e-reçete’yi yorumladı

Eczacılar e-reçete’yi yorumladı

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Temmuz’da başlayan e-reçete uygulamasında geçiş sürecinden kaynaklanan teknik sorun ve aksaklıkların kısa süre içerisinde düzelmesini beklediklerini belirtti.

Çolak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
”Elbette ki böylesi bir uygulamada ilk etapta bazı sorunların yaşanılması kaçınılmaz. E-reçete uygulamasının yanında, herhangi bir sorun karşısında, eski sistemde olduğu gibi manuel olarak yazılan reçeteler de kullanılabiliyor. Birliğimiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu gün içerisinde sürekli olarak iletişim halinde olup, vatandaşın ilacına ulaşmasında herhangi bir engelle karşılaşmaması ve karşılaşılan sorunların giderilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Medula Provizyon Sistemi’nde zaman zaman meydana gelen kesintiler nedeniyle bazı sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca, Medula’ya kayıtlı olan ancak piyasada bulunmayan ilaçların hekim tarafından reçete edilmesi, hastaların hekimlerine geri dönmek zorunda kalmasına neden olmaktadır.”
Birçok hekimin bu sisteme henüz hazır olmadığını ve sistem hakkında bilgisi bulunmadığını savunan Çolak, bu projenin sürdürülebilmesi için, hekimlerin sisteme bir an evvel alışması gerektiğini ve yaşanılan teknik sorunların ise kısa süre içerisinde tamamen ortadan kalkmasını beklediklerini kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top