Engeli çocuklara tedavi

r55hh_engelli-cocuklara-tedavi1Engelsiz Yarınlara Dört Nala” projesi kapsamında 7 hafta boyunca ata binen özürlü çocukların sağlık durumundaki olumlu gelişmeler herkesin yüzünü güldürdü.

Avrupa’da spastik özürlü çocukların ata bindirilerek tedavi edilmesinden yola çıkan Uludağ Üniversitesi Atlı Spor Topluluğu Türkiye’de bir ilke imza attı. Ayten Bozkaya Spastik Özürlüler Devlet Hastanesi’nde yatalak hasta olan engelli çocuklar, Atlı Spor Topluluğu öğrencileri tarafından ata bindirilmeye başlandı. Engelli çocuklar, Çeltikköy’deki Haflinger Çiftliği’nde her hafta iki saat boyunca ata binme fırsatını yakaladı. Gönüllü terapistleri Beycan Yılmaz eşliğinde ata binen spastik özürlü çocukların
altı hafta süren eğitiminin ardından yürüyemeyen öğrenciler yürümeye, konuşamayanlar konuşmaya başladı. Herkesi şoke eden gelişmeler karşısında hem çocuklar hem de aileleri şaşırdı kaldı.
YAZI YAZMAYA BAŞLADI
Atlı terapinin ardından yürümeye başladığını ifade eden 12 yaşındaki Seren Badem, kendisine bu imkanı sunan herkese teşekkür ederken, “Atları çok seviyorum. Eskiden ellerim kalem tutamıyordu. Atla terapinin ardından artık yazı yazabiliyorum” dedi.
Kızının yanından bir an olsun ayrılmayan anne Remziye Albayrak (38) da, şunları söyledi: “Onun iyileşmesi için elimizden geleni yaptık. Önceden yürümekte güçlük çekiyor, oturamıyordu. Son çare olarak atlara geldik. Atla yapılan terapinin ardından kızım artık yürümeye üstelik kalem tutamayan elleriyle yazı yazmaya başladı. Zeka düzeyinde de büyük gelişme sağlandı. Sadece ata binilerek sağlanan bu gelişmeler karşısında biz de şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz.”
Ayakta durmakta zorlanan Ceren Sarıkasap’ın annesi Ayla Sarıkasap da yürümeye başladığını söyledi.
Uludağ Üniversitesi Atlı Spor Topluluğu Başkanı Semih Bayram da, zihinsel engelli çocuklara yedi hafta süren atlı terapi uyguladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Terapinin sonunda bazıları yürümeye ve konuşmaya başladı. Psikolojik anlamda rahatlama, agresif olanlarda düzelme gözlendi. İyileşmelerinde atın ritmik hareketleri, vücut sıcaklığı, bir canlıyla birlikte hareket etme duygusu, etrafındaki insanların onlara moral vermesi önemli katkı sağladı. Atlı terapiye katılan çocukların hepsinde gözle
görülür gelişme oldu. Avrupa’da çok yaygın olan bu tedavi yönteminin Türkiye’de de geliştirilmesini istiyoruz ve herkesten destek bekliyoruz.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top