Engelli gençler üretime katılıyor

Bursa Zihinsel Özürlüleri Koruma Derneği ve İş-Kur Gemlik Şubesi`nin ortaklaşa organize ettiği süt ineği yetiştiriciliği ve süt ürünleri işleme işçiliği projesinde 16 yaş üstü 15 engelli öğrenci çalışırken, bu öğrencilere uzmanlık gerektiren bu konularda eğitim ve öğretim veriliyor.

Öğrencilerin aynı zamanda para da kazandığı Türkiye`nin bu ilk ve önemli projesinin periyodik hale getirileceğini kaydeden Dernek Başkanı Tamer Sivri, süt ineği sağma, besleme, peynir, tereyağı, ayran ve yoğurt yapma ayrıca bunlara ek olarak da sebze yetiştiriciliği ve bakımı dersleri aldığını olduklarını kaydetti.

Öğrencilere ayda 20 gün üzerinden 6 aylık bir eğitim ve öğretim verileceğini açıklayan Dernek Başkanı Tamer Sivri, `İş-Kur Gemlik Şubesi hem öğrencilerin servisini, hem de aylık 300 lirasını ödüyor. Gıda Teknisyeni Hakan Bakır, sebze yetiştiriciliği öğreticisi Mehmet Esmer`in yanı sıra engelli öğretmenleri Nursel Şimşek ve Hikmet Yaşar bu öğrencilerimize refakat ediyorlar. Şu anda 3 inek ve 2 dana ile eğitim sürüyor. Bundan sonraki hedefimiz 10 inek ile daha fazla öğrenciye bu proje kapsamında istihdam sağlamak olacak. Bu eğitim ve öğretim bir aydır sürüyor. Bitiminde tahminen Mart ayında ikinci dönemi başlatacağız. Türkiye`ye örnek bir projeyi hayata geçirdiğimiz için çok mutluyuz` dedi.

Hayırsever Matlube Deliçay`ın tahsis ettiği Hamidiye Mahallesi Orkide Çıkmazındaki çiftlikte eğitim ve öğretim gören özürlü öğrencilerin elde ettiği, süt, peynir, yoğurt ve ayran gibi ürünler talep gelmesi halinde satılırken, ramazandaki iftar çadırları için de Kızılay`a ücretsiz veriliyor.
Bursa Zihinsel Özürlüleri Koruma Derneği tarafından İş-Kur`un desteğinde uygulamay sokulan projeyle, engelli gençler, hayvancılık ve sebze yetiştiriciliğini öğrenerek, üretime katkı sağlıyorlar.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top