ERDOĞAN: Bu büyüme sağlıklı değil!

ERDOĞAN: Bu büyüme sağlıklı değil!

Başbakan Erdoğan, “Birileri zenginleşirken, birileri fakirleşiyorsa, bu büyüme sağlıklı değildir, sürdürülebilir değildir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği tarafından Rio Centro’da düzenlenen Rio+20 ”Sürdürülebilir Kalkınma” zirvesinde, ”Sürdürülebilir Kalkınmanın İnsanı Boyutu” başlıklı yan etkinlikte yaptığı konuştu.
Kalkınma paradigmasının değiştiği, değişmeye mecbur olduğu çok kritik bir süreçten geçildiğini, maalesef, bugüne kadar, ”her ne pahasına olursa olsun kalkınma” gibi bir algının dünyaya egemen olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
”Kalkınma, sadece ekonomik büyüme olarak, sadece rekabet gücünün artması olarak anlaşıldı ve deyim yerindeyse, kıran kırana bir büyüme mücadelesi yürütüldü. Sizler de takdir edersiniz ki, bir ülkenin büyümesi, sadece grafiklere, sadece tablolara, sadece rakamlara, oranlara yansıyorsa, ama sokağa, caddeye, tek tek evlere, köylere, şehirlere yansımıyorsa, bunu kalkınma olarak isimlendiremeyiz. Sadece bugünü düşünen, kendi geleceğini olduğu kadar, kendisinden sonra gelecek nesillerin geleceğini ıskalayan bir büyüme anlayışı kalkınma olamaz. Aynı şekilde, kendi ülkesinin, kendi halkının refah, huzur ve mutluluğunu öne çıkarmak, bölgesindeki, dünyadaki sorunlara kayıtsız kalmak da sürdürülebilir değildir, sürdürülebilir kalkınma hiç değildir.
Bakın şu anda, dünyanın belli bir bölümü fosil yakıtları gerçekten son derece müsrif şekilde tüketiyor. Çok büyük hacimli motorlara sahip arabalarla, lüks tüketimle, bir yandan insanlığa ait olan bir kaynak tüketilirken, aynı zamanda insanlığın ortak mülkü olan dünya ciddi şekilde kirletiliyor. Bir kaynağın, sadece belli kesim tarafından sınırsızca kullanılması, dünyanın sadece belli kesimler tarafından ciddi şekilde kirletilmesi, yeryüzünde eşitsizliği, adaletsizliği, bunun arkasından hukuksuzluğu körüklüyor.”

Alternatif paradigma acil
Sınırsızca harcayan, sınırsızca tüketen toplumların, diğer toplumları da cezbettiğini ve dünyanın farklı bölgelerinde her ne pahasına olursa olsun büyüme anlayışının öne çıktığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
“Birileri zenginleşirken, birileri fakirleşiyorsa, bu büyüme sağlıklı değildir, sürdürülebilir değildir. Böyle bir büyüme yönteminin kalkınma olarak sunulması, bu büyüme modelinin hızla yaygınlaşması, sürdürülebilir kalkınmanın önündeki en büyük engel ve tehdittir. Birlikte büyüme, birlikte kalkınma, birlikte refaha erişme paradigmasının acil bir şekilde dünyamızın önüne bir alternatif olarak konulması, her zamankinden çok daha hayatidir ve önemlidir.”

Her ülkeye model olabilir
Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak, insani kalkınma alanında ulusal düzeyde sağlanan başarıyı bölgesel ve küresel ölçekte de diğer ülkelerin dikkatlerine her fırsatta sunduklarına işaret ederek, “Yaşadığımız olumlu tecrübenin, başta bölge ülkeleri olmak üzere, dünyadaki hemen her ülke için örnek bir model olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Kapımızı kapayamayız
Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı (Rio+20 Zirvesi) kapsamında, ”En Az Gelişmiş Ülkeler ve Rio+20” başlıklı yan etkinlikte, Türkiye olarak, En Az Gelişmiş Ülkeleri çok samimi ve kuvvetli şekilde desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini söyledi.
Erdoğan, şu anda Suriye’deki olaylar nedeniyle Türkiye’ye göç eden kişi sayısının 3 gün önceki rakamlara göre, 31 bini aştığını dile getirerek, şöyle konuştu:
”Biz bu insanlara kapımızı kapayamayız. Kapımızı açtık ve ne kadar gelirse yine kabulümüz. Çünkü bunu insanı bir sorumluluk ve insanı bir mesele olarak görüyoruz. Bu gerçekten yola çıkarak, kendi ülkemizi büyütürken, kendi ülkemizi refah, huzur ve istikrara kavuştururken, bölgemizin de aynı şekilde büyümesi, refah ve huzura kavuşması için çok aktif politika izliyoruz. Biz, En Az Gelişmiş Ülkelerin karşı karşıya oldukları sorunların, bu ülkeler kadar, bu ülkelerin bulunduğu bölgeyi de etkilediğini görüyor, ortak çözümler için roller üstleniyoruz.”
Başbakan Erdoğan, son dönemde, kalkınmakta olan ülkelerle gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına hız verdiklerini, 2010 yılında 967 milyon dolar olarak gerçekleştirilen Resmi Kalkınma Yardımları’nın, 2011 yılında yüzde 38 artışla 1.32 milyar dolara ulaştığını, bu rakamla Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasında Resmi Kalkınma Yardımları’nı en çok artıran ülke olduğunu vurguladı.
Erdoğan, “En Az Gelişmiş Ülkelerdeki doğrudan yatırımlarımızın 2020 yılına kadar 10 milyar dolara çıkarılması için Hükümet olarak yatırımcılarımıza her türlü desteği vermeyi taahhüt ettik. Bu ülkelerle eğitim ve araştırma alanında işbirliğimizi artırıyoruz” dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top