Erdoğan: Büyükelçinin öldürülmesi kaygı verici

Erdoğan: Büyükelçinin öldürülmesi kaygı verici

Büyükelçinin öldürülmesi kaygı verici

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile eşbaşkanlık yaptığı Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi Toplantısı ardından Yanukoviç ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Hz. Muhammed’e hakaret içeren ABD yapımı filmin ardından İslam dünyasındaki tepkiler ve Libya’daki ABD büyükelçisinin öldürülmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, ABD büyükelçisi ve 3 görevlinin öldürülmesi konusunun çok çok kaygı verici olduğunu, bunu şiddetle kınadığını söyledi.  Konuyla ilgili taziye mesajını dün ABD Başkanı Barack Obama’ya gönderdiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:  ”Her şeyden önce acılarını paylaşıyoruz. Türkiye bugüne kadar dünyada büyükelçilerini, diplomatlarını ne yazık ki teröre kurban vermiş bir ülke. O nedenle diplomatları hedef alan bu tür saldırıları en sert şekilde nefretle kınıyorum. Terörle mücadelenin biz her zaman yanında olduk. Zira şu anda terörle mücadele içerisinde olan bir ülkeyiz bunun ne olduğunu çok iyi biliriz. Her türüyle mücadelede kararlılığımız var. Çünkü terörün dini, milleti, ülkesi yoktur, teröre karşı ortak bir mücadele şarttır. İnanıyorum ki bu hadise, Libya’daki demokratik dönüşüme yönelik atılan adımları engellemeyecektir.” 

Normalleşme için 3 şart
Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik arabuluculuk gayretlerine ilişkin, ”İsrail ile ilgili bizi bugüne kadar arayarak bizimle bu konuda görüşmek isteyenlere verdiğimiz cevap bellidir. Birincisi özürdür, ikincisi tazminattır, üçüncüsü Filistin’de ambargonun kaldırılmasıdır. Bunlardan herhangi birisi olmadığı sürece normalleşmenin olması mümkün değildir. Eğer bu üçünü garantiye, sağlama alacak varsa arabulucuya biz ‘evet’ deriz. Yoksa arabulucuların yorulmasına gerek yok” dedi.  

 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top