Erdoğan zirveye hitap edecek

Erdoğan zirveye hitap edecek

Başbakan Erdoğan, BM tarafından düzenlenen Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nın açılış oturumuna katıldı.

Meksika’daki G-20 Zirvesi’nin ardından Birleşmiş Milletler’in (BM) düzenlediği Rio+20 Zirvesi için Rio de Janerio’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nın açılış oturumuna katıldı. Başbakan Erdoğan, yarın hem Rio+20 Zirvesi’ne hitap edecek hem de ”En az gelişmiş ülkeler ve Rio +20”başlıklı oturumda konuşacak.

Türkiye’ye erken dönüyor
Bu arada Başbakan Erdoğan, Rio de Janerio’daki temaslarını kısa tutup Türkiye’ye erken dönme kararı aldı. 16 Haziran gecesi önce Meksika’daki G-20 Zirvesi’ne ardından da Brezilya’daki Rio+20 Zirvesi’ne katılmak üzere Ankara’dan ayrılan Başbakan Erdoğan’ın, 23 Haziran Cumartesi akşamına kadar Brezilya’da olması planlanıyordu. Erdoğan’ın, Brezilya’daki görüşmelerini tamamlayarak yarın akşam saatlerinde Rio de Janerio’dan ayrılması bekleniyor.

Amaç sürdürülebilir çevreci büyümeyi sağlamak
”Sürdürülebilir kalkınma alanındaki en önemli küresel toplantı” olarak anılan zirvenin ev sahipliğini, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Roussef’le yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, zirvede ”sürdürülebilir enerji”, ”eğitim”, ”gıda güvenliği”, ”su güvenliği” ve ”okyanuslar” başlıkları altında 26 maddelik eylem planının tamamının liderler tarafından kabul edilmesi için uğraş verecek.
Zirve sonunda, ”çevreyi koruyan ‘yeşil ekonominin’ büyümesine yol açacak bir yol çizilmesi” ve ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini belirleyip kurumsal çerçevesini oluşturması amaçlanıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top