Erken yaşta başlanılan spor, çocuğun özgüvenini arttırıyor

Erken yaşta başlanılan spor, çocuğun özgüvenini arttırıyor

Kaliteli yaşamın bir parçası olan spor, aynı zamanda en yararlı sosyal etkinliklerinden birisi. Erken yaşlarda spora başlamanın getireceği alışkanlık, ileride yaşam boyu spora katılımın temellerini atarak, sağlıklı ve zinde bir organizma kazanılmasına yardımcı olacak, üretken ve mutlu bireyler olmayı sağlayacaktır. Çalışmaların temelinde ise çocukluktan itibaren fiziksel aktivitelere katılım sağlanarak, ileri yaşlardaki kas-iskelet sistemi hastalıkları ve kalp-damar hastalıkları risklerinin azaltılması bulunmaktadır. Uzmanlar, sağlıklı bir gelecek için ailelere çocuklarını erken yaşta spora yönlendirmelerini ve cesaretlendirmelerini öneriyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk çocuk ve spor ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Çocuklar hangi yaşta spor yapmaya başlamalılar?
Çocuğun düzenli faaliyetler ve düzenli egzersizlere özellikle yüzme ve jimnastik gibi sporlara en erken başlama yaşı 4 yaş civarıdır. Çünkü çocuklarda ancak bu yaştan sonra verilen komutları ve kuralları algılayıp uygulamada ve fiziksel becerilerde artış başlar.

Yaşlara uygun sporlar hangileridir? 6 yaştan küçükler için hangi sporlar öneriliyor?
Her çocuğun fiziksel, ruhsal, zihinsel ve toplumsal gelişimi birbirinden farklıdır. Ancak belli gelişim dönemleri, eğilimler ve belirli davranış kalıpları hemen her çocukta ortak oluyor. Çocuğun gelişme dönemleri birbirinden kesin sınırlarla ayrılamaz. Gökkuşağının renkleri gibi bir önceki dönemin özelliklerinin geçişleri ve izleri bir sonraki dönemde de kendisini gösterebilir. Bu dönemlerin özellikleri anne – babalar, antrenör ve eğiticiler hatta çocukların kendileri tarafından bilindiğinde hazırlanacak programlar daha başarılı ve sağlıklı olur. Böylece katılım ve paylaşım artar.
• 4-6 yaş arasında: İp atlama, yüzme, sek sek, frizbi, yürüyüş, bisiklete binme gibi temel motor becerileri geliştiren oyunlar oynamak daha doğrudur.
• 7-10 yaş arasında: Bu yaştaki çocuklar temel hareket becerilerini edinmişlerdir. Hafızaları, karar verme yetileri gelişmiş olduğundan bazı oyunların stratejilerini kavrayabilirler. Bisiklet, top oyunları, tenis, masa tenisi, paten, dans, jimnastik, futbol, yüzme gibi sporlar bu gruptaki çocuklara önerilebilecek oyunlardır.
• 10 yaş ve üzeri: Bu yaş grubundaki çocuklar karmaşık aktivite gerektiren takım oyunlarına katılabilirler. Futbol ve basketbolda çocuğun fiziksel güvenliği önemlidir. Fiziksel yaralanma riski dışında yarışma sporları ile birlikte kazanma ve kaybetme de başlar. Bu nedenle çocuğun doğru yönde odaklanmasına dikkat etmek gerekir. Bu yaşa dek aerobik veya düzenli egzersiz programlarına başlanması uygun değildir. Ergenliğe kadar uzun mesafe koşularına izin verilmemeli. Organize takım sporları, koşu, paten, bisiklet, ip atlama, yüzme, kürek, atletizm yapılabilecek sporlardandır.

Erken başlanan sporun çocuk gelişiminde bir rolü var mı? Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminde sporun rolü nedir?
Sporun yararları ve gerekliliği konusunda önemli ölçüde fikir birliği sağlandı. Özellikle erken yaşlarda spora başlamanın getireceği alışkanlık ilerde yaşam boyu spora katılımın temellerini atacak, sağlıklı ve zinde bir organizma kazanılmasına yardımcı olacak, üretken ve mutlu bireyler olmayı sağlayacaktır. Bu bağlamda spor, çocukluk ve ergenlik döneminde sağlıklı büyüme ve gelişmeyi destekler, özgüveni ve yaşama sevincini artırır. Çocukların ve gençlerin sosyalleşmesini sağlar ve bu yaşlarda görülen davranış bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur. Fakat kontrolsüz ve dikkatsizce yapılan sporlar kas, eklem ve kemik yaralanmalarına ve aşırı kullanım ve zorlama nedeniyle vücutta kalıcı şekil bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca sporun ruhunu kavramadan yapılan aktiviteler fiziksel ve psikolojik sorunlara, zarar verici olan sürekli kazanma hırsı ise doping gibi madde kullanımlarına ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

Spor yapmak çocukları psikolojik olarak nasıl etkiler? İleride ne tür bireyler olmalarını sağlar?
Düzenli yapılan spor çocukların kendi becerisinin farkına varıp özgüveninin ve yaşama sevincinin artmasını, boş zamanlarıni olumlu yönde değerlendirilmesini ve böylece zararlı alışkanlıkların kazanılmamasını sağlar. Özellikle takım halinde yapılan sporların çocuğun sosyalleşmesine ve davranış bozukluklarının giderilmesine yardımcı olduğu da biliniyor.

Spor yapan çocuklarla sorumluluk duygusu arasında bir ilişki var mıdır?
Spor yapan çocuklarda sorumluluk duygusu çok daha erken gelişir. Özellikle takım halinde yapılan sporlarda takımın başarısı her bir sporcunun başarısına bağlı olduğu için bu durum sorumluluğu artırır. Bu nedenle antreman disiplini ve çalışma azmi artar, böylece kazanılan bu kişilik özellikleri çocuğu yaşamın her alanında başarılı kılar.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top