Eroğlu: Patlamanın terörle alakası yok

Eroğlu: Patlamanın terörle alakası yok

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, mühimmat deposundaki patlamanın sayım esnasında kaza sonucu yaşandığını, terörle alakası bulunmadığını söyledi.

Olay yerine incelemelerde bulunmak üzere gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada,  ”Tamamen bir tasnif, sayım yapılırken meydana gelen bir kaza, terörle alakası yok, kontrollü nokta. İglo tip dediğimiz cephaneliklere dışarıdan müdahale, sabotaj söz konusu değil. Tamamen bir kaza olduğu konusunda ben de kesinlikle mutmainim” dedi. 

Acı çok büyük
Cephanelikteki patlamanın ardından başlayan yangının, mühimmat çevreye yayıldığı için gece saat 02.00 civarında kontrol altına alındığını ve şu anda yangın tehlikesinin kalmadığını belirten Eroğlu, cumhuriyet savcılığının soruşturmaya başladığını, gerekli tespitlerin yapıldığını söyledi.
Şehitler için askeri törenin birkaç gün içerisinde yapılacağını ifade eden Eroğlu, ”Acısı büyük olan yakınlar var, onlara da psikolojik destek vermek için buradayız, acı çok büyük, ateş düştüğü yeri yakıyor. Milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gece 21.15’ten itibaren olayı takip ettiğini, Afyonkarahisar Valisi ile görüştüğünü vurgulayan Eroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile değerlendirme yaptıklarını, Başbakan Erdoğan veya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in şu an için Afyonkarahisar’a gelmelerine gerek olmadığını kaydetti. 

Muhtemelen el bombası yere düştü
Patlamada, 2 astsubay, 2 uzman, 21 erbaşın şehit olduğunu belirten Eroğlu, ”Muhtemelen bir el bombasının yere düşmesi neticesinde bir patlama” dedi.
Bazı asker yakınlarının ”gece saat 21.00’dan sonra neden tasnif yapılıyor” şeklinde eleştirileri olduğunun hatırlatılması üzerine de Eroğlu, askeriyede saatin söz konusu olmadığını, acil bir durum olabileceğini, her saat bu işlemlerin yapılabileceğini kaydetti.  

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top