EŞYALARI BULUNDU

EŞYALARI BULUNDU

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesindeki açıklamada, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçak ve pilotlarla ilgili arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi.

Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait RF-4 uçağıyla temasın kesilmesinin ardından başlatılan arama kurtarma faaliyetlerine her gün 1 fırkateyn, 1 hücumbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu, CN-235 tipi bir uçak ve dört arama kurtarma helikopteriyle devam edildiği belirtilen açıklamada, 26 Haziran 2012 Salı gününden itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait hidrografi gemisinin de bölgede derin su aramasına başladığı kaydedildi.
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
”Arama ve kurtarma faaliyetlerinin başlangıcından itibaren, olay bölgesi deniz unsurları tarafından 24 saat süreyle hava unsurları tarafından gündüz süresi içerisinde sürekli olarak aranmıştır. Arama ve kurtarma çalışmaları esnasında pilotlarımıza ait bazı malzeme ile uçağa ait bazı parçalar bulunmuştur. Bugüne kadar 70×23 milkarelik bir alan taranmış, ancak pilotlarımıza ve uçağın enkazına henüz ulaşılamamıştır. Ortalama derinliği 1260 metre olan arama bölgesinde, hidrografi gemisinin dışında başka bir gemi bulunmasına dair çalışmalar Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak sürdürülmektedir.”

Uçuş kodlarının çalındığı iddiası 
Öte yandan Genelkurmay, “Suriye’den çalınan bir MIG-21 uçağının kodlarının Tel Aviv’de çözülüp İncirlik’te Türk Hava Kuvvetlerine ait bir RF-4 uçağına aktarıldığına dair” iddianın da tamamen hayal mahsulü olduğunu bildirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top