Etkili konuşmanın püf noktaları

Etkili konuşmanın püf noktaları

Informa Akademi Eğitim-İK Koordinatörü Mehtap Taşkıran, bireylerin iş ve sosyal hayatlarının her alanında konuşmalarıyla fark yaratabileceklerinin, konuşmanın yalnızca sıradan bir iletişim aracı olmadığının, kişinin duygu ve düşüncelerini çevresine ulaştırabildiği etkili bir yol olduğunun altını çizdi.

 

İnsanların çevresiyle olumlu ilişkiler geliştirebilmesinde en önemli etkenlerden biri de güzel konuşma becerileridir. Diksiyonu düzgün ve etkili konuşma tekniklerine hakim olan kişilerin gerek sosyal ilişkiler gerekse iş ilişkilerinde bir adım öne çıktığına dikkat çeken Informa Akademi Eğitim-İK Koordinatörü ve Kurucu Ortağı Mehtap Taşkıran, “Başarılı yöneticiler, önde gelen avukatlar, liderler, toplum içinde saygın bir yeri olan kişiler ayırt edici bir nitelik olan diksiyonu düzgün ve hitabet yeteneği kuvvetli kişilerdir. İş dünyasında özellikle satış, iletişim ve hizmet sektöründe çok önemli bir güç olan diksiyon ve etkili konuşma yeteneğine sahip personeller, firmaların ciro ve markalaşmasına büyük katkı sağlamaktadır” dedi.

Diksiyon ve etkili konuşma donanımına sahip personellerin firmalara sağladığı katkıyı gözlemleyen yönetici ve iş adamlarının son dönemlerde bu etkin aracı daha aktif kullanmaya özen gösterdiğini hatırlatan Mehtap Taşkıran, Informa Akademi bünyesinde verdikleri “Diksiyon ve Etkili Konuşma” eğitimlerinin yoğun bir talep gördüğünü söyledi. Eylül ayı içerisinde diksiyon eğitim programına başlayacaklarını dile getiren Taşkıran, eğitimin temel amacının bireyin kendini etkili ve doğru bir şekilde ifade edebilmesinin yanında topluluk önünde konuşurken heyecanını kontrol ederek beden dilini etkin bir şekilde kullanmasını sağlamak olduğunu söyledi.  

 

Kapsamlı bir eğitim

Verdikleri eğitimin içeriğini de özetleyen Mehtap Taşkıran, “Ses ve söyleyiş yanlışlarının düzeltilmesi ve doğru konuşmanın temeli olan fonetik kurallarının öğretilmesi konularında çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca doğaçlama, anlaşılır ve akıcı konuşma, nefesin doğru ve gerekli biçimde alınıp kullanılabilmesi, karşılıklı konuşmalar, topluluk önünde yapılan konuşmalar, günlük konuşmalar, amaçlı konuşmalar, hazırlıksız konuşmalar ve konuşmada vücut dilinin kullanımı konularındaki çalışmalarımızla bireylere etkili konuşma sanatına sahip olmalarını sağlıyoruz” dedi.

Görüntü, beden dili, toplumsal ve kurumsal görgü kuralları; kişilerin hangi ortamda, hangi kıyafetle etkili olacağı ve nasıl tavır sergileyeceği konusunda da çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Mehtap Taşkıran 18 Eylül Salı günü başlayacak 30 saat süreli Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi’nin, Informa Akademi’nin deneyimli kadrosu içinde yer alan ve Bursalıların yakından tanıdığı bir isim olan Bora Özkula tarafından verileceğini söyledi.

Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçısı olan ve eğitmenlik kariyerine 1988 yılında başlayan Bora Özkula’nın, bugüne kadar Uludağ Üniversitesi’nin Eğitim ve Fen Edebiyat Fakülteleri ile Meslek Yüksek Okulu bölümlerinde Tiyatro, Diksiyon, Beden dili, Yaratıcı drama, Sahne sanatları dersleri verdiğine değinen Mehtap Taşkıran bu eğitimi almak isteyenleri usta isimlere teslim ettiklerinin altını çizdi.

18 Eylül – 18 Ekim tarihlerinde 19.00-22.00 saatleri arasında haftada 2 gün ve toplam 30 saat sürecek Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi kayıtlarının başladığını belirten Informa Akademi Eğitim-İnsan Kaynakları Koordinatörü ve Kurucu Ortağı Mehtap Taşkıran; bu temel eğitime etkili iletişimin önemini kavramış, konuşan, dinleyen, okuyan herkesin katılabileceğini de belirtti.

 

Kaynak: SİNERJİ

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top