Fotoğraf heyecanı için geri sayım başladı

Fotoğraf heyecanı için geri sayım başladı

Türkiye’nin ilk fotoğraf festivali olan ‘Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali (Bursa FotoFest)’, bu yıl 2. kez fotoğraf gönüllülerini Bursa’da bir araya getiriyor. Bursa FotoFest 2012, 15 – 21 Eylül tarihleri arasında fotoğrafın renkli dünyasının kapılarını sanatseverlere açacak.

 

Ortadoğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük fotoğraf festivali olan ve bu yıl ‘İnsanlığın İzleri’ konu başlığıyla gerçekleştirilen Bursa Fotofest 2012’nin tanıtım toplantısı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu fuayesinde yapıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) ana sponsorluğunda düzenlenen festivalin tanıtım toplantısı da basın mensupları ve fotoğraf gönüllülerinden büyük ilgi gördü.

 

Bursa FotoFest geleneksel hale geliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da fotoğraf sanatının hak ettiği değeri bulmasını istediklerini belirterek, bu yıl 2. kez düzenlenen ‘Bursa FotoFest 2012’ hakkında katılımcıları bilgilendirdi. “Dünyadaki güzellikler, Bursa’da fotoğrafla sergilenecek” diyen Başkan Altepe, geçen yıl büyük yankı uyandıran Bursa FotoFest’in her yıl geleneksel olarak düzenleneceğini ifade etti.

Bu yıl da Bursa’nın fotoğraflarla açık hava galerisine döneceğine işaret eden Başkan Altepe, “Bursa’nın her köşesinde fotoğraf sanatının en güzel örnekleri sergilenecek. Geçen yıl gerçekleştirildiğinde çok büyük ilgi gören fotoğraf festivalimizi, her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirmeye karar verdik. Bu festival, Bursa’nın dünya gündemine çıkması noktasında büyük önem taşıyor, Bursa’nın en güzel şekilde tanıtılmasına destek oluyor” diye konuştu.

Başkan Altepe, bu yıl da festivalde önemli konuların ele alınacağını belirtirken, “Türk ve dünya fotoğrafçıları Bursa’da bir araya gelecek. Yerli ve yabancı çok sayıda konuğu, Bursa’da ağırlayacağız. Etkinlik bünyesinde gerçekleştirilecek olan uluslararası yarışmada 7 bin Euro, ulusal yarışmada da 7 bin TL ödül vereceğiz. Merinos AKKM, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ve Bursa’nın ilçelerinde de sergilenecek olan 65 özel sergi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 20 ülkeden gelecek fotoğraf sanatçıları 40 seminer gerçekleştirecek. Ayrıca, Türkiye ve dünyada önemli eğitmenler 10 adet panel yapacaklar” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Bursa’ya yakışan bir etkinlik olacağını söylediği festivale sanatseverlerden de destek beklediklerini sözlerine ekledi.

 

“Herkesin birlikte hareket etmesi önemli”

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala da Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve katkılarıyla Bursa Kent Konseyi’nin önemli çalışmalara imza attığını hatırlatarak, “Örnek işlerin gerçekleştirilmesinde en önemli konu, herkesin birlikte gönül vererek, birşeyler yapmasıdır. Bu nedenle, Bursalıları 15 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da Cumhuriyet Caddesi’nin Yeniyol girişinde başlayacak olan Bursa FotoFest 2012 yürüyüşüne katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker de Bursa’nın sanayi, turizm ve ticari kimliğinin yanı sıra önemli bir sanat şehri olduğunu söyledi. Parseker, fotoğraf sanatının detaylara dikkat çektiğini ifade ederek, “Yaklaşık 2 asırdır hayatın içinde olan fotoğrafın ayrılmaz bir parçasıyız. Saatlerce konuşulacak konuları bazen bir fotoğraf karesinde net olarak görebiliyoruz. Afgan Kızı fotoğrafında olduğu gibi bazı fotoğraflar, yaşamın en önemli olaylarının da simgesi olabiliyor. Bursa FotoFest de Bursa’nın sanattaki öncülüğünü gösterecek ve Bursa’nın bu başarısı da sanatın tüm kollarında artarak devam edecek” dedi.

 

Bursa sanata değer veriyor

Bursa FotoFest 2012 Yürütme Kurulu Üyesi Ceyhun İrgil, Bursa’nın yeterince turist ağırlayamadığına işaret ederek, “Bursa, kendi öykülerini ortaya çıkarmazsa sadece belli özellikleriyle yol alması mümkün olmayacak. Kentte sanat ve kültür alanlarını da oluşturmamız lazım. Bu yüzden Bursa FotoFest, fotoğrafla şehri buluşturan bir program olması açısından büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

BUFSAD Başkanı Utku Kaynar ise Bursa’da fotoğrafa değer verildiğini belirterek, bu yıl festival bünyesinde 1480 fotoğrafın izlenime sunulacağını ve kentin fotoğraf galerisine döneceğini vurguladı. Kaynar, Bursa’nın ileride fotoğrafla anılan bir kent olmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Vatandaşlar, ‘Bursa FotoFest 2012’ ile ilgili detaylı bilgiye www.bursaphotofest.org adresinden ulaşabilecekler.

 

Kaynak: BBB

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top