Garage ile çocuklar Ar-Ge’yi keşfediyor

Garage ile çocuklar Ar-Ge’yi keşfediyor

KidZania ve Arçelik, çocukların yaratıcılıklarını ve teknolojinin endüstriye katkılarını keşfedecekleri yeni bir iş birliğine girdi.  Mayıs ayında çocuklar ülkesi KidZania’da açılan Garage sayesinde çocuklar; tasarım, yazılım ve üretim süreçlerini deneyimliyor.

 

Türkiye’nin lider markası Arçelik, KidZania ziyaretçilerine Ar-Ge alanını keşfedecekleri; tasarım, yazılım ve üretim bölümlerinden oluşan, yepyeni bir aktivite alanı sunuyor.

Garage’ın tasarım bölümünde Ar-Ge tasarım mühendisi rolüne giren çocuklar, 3 boyutlu modelleme ve tasarım aracı olan Tinkercad programıyla tasarım araçlarını ve araçlarla neler yapabileceklerini öğreniyor. “Ev eşyalarının tasarlanması, tasarım sürecinin detayları” hakkında bilgi ve tecrübe edinen çocuklar, ilk defa kendi zevkleri paralelinde bir tasarıma imza atıyor.

Tasarımın ardından yazılım alanına geçen çocuklar elektronik mühendisi rolünde bilgi edinerek, Makey Makey seti ile devre kuruyor ve Arçelik beyaz eşya prototiplerini piyano tuşu gibi kullanarak melodi çalmayı deneyimliyor.  Topraklama kablosunun işlevini öğrenerek enerji aktarımını keşfeden çocuklar, Arçelik beyaz eşyalarından kendi piyanolarını tasarlamanın yanı sıra, devre sisteminin işleyişini kavrıyor.

Üretim alanında üretim mühendisi rolünde bulunan çocuklar, 3D yazıcıdaki üretimi izleyip, 3D printer ve endüstri devrimi hakkında bilgi alıyor ve robot kullanımının endüstrideki rolünü öğreniyorlar. Robotun kalibrasyonunu yaparak harekete geçirmeyi öğrenen çocuklar Ultimaker 3D yazıcı ile üretilen objeleri yakından gözlemleme fırsatı yakalıyor.

 

KidZania Hakkında:

2014 yılında açılan KidZania, toplam 8 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış, gerçek bir şehir düzenlemesine sahip olan KidZania Çocuklar Ülkesinde, hastane, itfaiye, tiyatro, arkeoloji müzesi, üretim fabrikaları, havacılık akademisi, diş sağlığı merkezi, banka, stadyum gibi çok sayıda aktivite bulunuyor. KidZania’da çocuklar gerçek dünyanın bir simülasyonu ile geleceğe hazırlanırken; bol bol eğlenme ve öğrenme olanağı buluyor. 4-14 yaş aralığındaki çocukları ağırlayan KidZania’da, 7 yaşın üstündeki çocuklar anne ve babaları olmadan diledikleri gibi vakit geçirebiliyor. İsteyen ebeveynler ise KidZitter hizmeti ile çocuklarını KidZania’ya emanet edebiliyor.

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top