Gelecek nesiller için `yeşil Bursa

Önümüzdeki yıl 250 bin meyve fidanını toprakla buluşturmayı hedefleyen Osmangazi Belediyesi, böylece hem ilçenin yeşillenmesini sağlayacak, hem de köylüyü kazandıracak.

Geçtiğimiz yıl başlatılan `1 milyon fidan` kampanyası, bu yıl da sürüyor. Osmangazi Belediyesi`nin Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü kampanya çerçevesinde Osmangazi ilçesine önümüzdeki yıl 250 bin fidan dikilmesi hedefleniyor.
Geçtiğimiz yıl 157 bin fidanı toprakla buluşturan kampanya çerçevesinde özellikle meyve fidanı diktiklerini belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, böylece köylünün de kazanmasını istediklerini anlattı. Fidanlar Ovaakça, Demirtaş, Soğukpınar ve Nilüfer Barajı ile Doğancı Barajı arasındaki bölgede bulunan bozuk orman alanlarına dikilecek. Sonbaharın gelişiyle birlikte binlerce fidanı toprakla buluşturmaya hazırlanan Osmangazi Belediyesi, sezonun açılışını Nilüfer Hatun, Bursa Çimento, Orhanbey ve Uludağ İlköğretim Okulu öğrencilerinin katılımıyla Ovaakça`da yaptı.
6-7 YIL SONRA MEYVE VERECEK
Orman Bölge Müdürlüğü, bozuk orman alanlarında düzenlemeler yapıyor. Bu alanlardaki iyi ağaç türleri korunarak bakımları yapılırken, bozuk orman alanlarındaki ağaçsız boşluklarda ise arazi dikime hazır hale getiriliyor. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü`nün Türkiye`de ilk kez kullandığı mini ekskavatörler, proje alanlarındaki verimi daha da artırıyor.
Ovakça`da düzenlenen fidan dikim törenine katılan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu kampanyayı daha yeşil bir Bursa için başlattıklarını söyledi. Fidan kampanyasıyla siyasi bir yatırım yapmadıklarını kaydeden Dündar, “Bu fidanlar 6-7 yıl sonra büyüyüp meyve vermeye başlayacak. Bizim amacımız Bursa`yı daha da yeşillendirmek. Gelecek nesillerimize ormanlarla dolu bir Bursa bırakmak“ dedi.
KÖYLÜ KALKINACAK
Dikilen fidanların özellikle meyve veren ağaçlardan seçildiğini belirten Dündar, “1 milyon fidanla Bursa yeniden yeşillenecek. Ayrıca köylülerin hayat standardını yükseltmeyi de hedefliyoruz. Kampanya kapsamında meyveli orman ağacı dikilmesi öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Köy çevrelerindeki bozuk orman arazilerine ekilecek meyve fidanları, orman köylüsüne katkı sağlayacak. Bu çalışmayla hem ormanlarımız çoğalacak, hem de köylümüz kalkınacak. Çünkü ekonomik değeri olan ağaçlar ekiliyor. Karaçam, kızılçam, sarıçam, sedir, ardıç, akasya, servi ve Akçaağaç gibi asli türlerinin yanı sıra kampanya kapsamında fıstıkçamı, ceviz, ıhlamur, kestane ve yalancı akasya gibi meyveli türler de toprakla buluşuyor. Fıstıkçamı üretimi önceki yıllarda 500 bin kilogramı bulmuştu. Orman köylüsü kozalaktan 1 milyon YTL`in üzerinde gelir sağlamıştı“ diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top