Gemlik, Bursa’nın vitrini olacak

Gemlik, Bursa’nın vitrini olacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kente değer katan çalışmaları kapsamında Gemlik’te 62 bin metrekarelik rekreasyon alanı ve yağmursuyu terfi istasyonu çalışmalarını sürdürüyor. Gemlik, önümüzdeki günlerde bir de kapalı yüzme havuzuna kavuşacak.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gemlik’in Cihatlı bölgesinde bulunan ve Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürdüğü çalışmalarla 62 bin metrekarelik dev bir rekreasyon alanı haline getirilmek istenen çöp depolama alanı ile Gemlik kent merkezinde yapım çalışmaları devam eden ve sel baskınlarının önlenmesine yarayacak yağmursuyu terfi istasyonunda incelemelerde bulundu.

Başkan Altepe, ilçede 9 bin metrekarelik alana kurulması hedeflenen çok yönlü bir kapalı yüzme havuzu yapmayı planladıklarını belirterek, stratejik konumu ve doğal güzellikleriyle Bursa’nın seçilmiş bölgelerinden biri olan Gemlik’in Büyükşehir Belediyesi’nin tamamladığı yatırımlarla şehrin vitrini haline geleceğini söyledi.

 

62 bin metrekarelik rekreasyon alanı

Başkan Altepe, Gemlik ile Orhangazi ilçeleri arasında bulunan Cihatlı bölgesinde sürdürülen rekreasyon çalışmalarını yerinde inceledi. 62 bin metrekare alana sahip arazinin 40 yıldır Gemlik ve Orhangazi’nin çöp depolama alanı olarak kullanıldığını belirten Başkan Altepe, Bursa’ya, Gemlik’e ve Orhangazi’ye yakışmayan bu görüntünün Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 1 milyon TL’lik yatırımla giderileceğini söyledi. Alanın ıslah edilmesine yönelik çalışmaların hızla sürdüğünü ve kısa sürede tamamlanacağını belirten Başkan Altepe, “Daha önce burası, üzerinden sürekli dumanlar tüten, çevreye ve sağlığa zararlı görüntüler oluşturan bir yerdi. Şehrimize yakışmayan bu görüntüleri ortadan kaldırmak için Büyükşehir Belediyesi olarak başlattığımız çalışmalarla, 62 bin metrekarelik alanı ıslah ediyoruz. Gerekli düzenlemeleri yaparak, alanın çevreye ve sağlığa zararlı olmasını engelleyeceğiz” dedi.

Başkan Altepe, yapılacak havalandırma bacalarıyla, bölgedeki metan gazının tahliyesinin de mümkün hale getirileceğini ifade ederek, çalışmaların tamamlanmasıyla alanın doğaya uyumlu bir rekreasyon alanı haline geleceğini dile getirdi.

 

Sel baskınları tarihe karışmış olacak

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından sahil şeridinde inşa edilen yağmursuyu terfi istasyonunda sürdürülen çalışmaları da inceledi. Gemlik için sadece yağmur suyu kollektörleri ve terfi istasyonu için 10 milyon TL’lik harcama yaptıklarını ve ilçede yaşanan sel baskınlarını yapılan çalışmalarla sona erdirmek istediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Yağmursuyu kollektörleri vasıtasıyla sel suları, direkt sahile yönlendirilecek” dedi.

Halen düşük kottan dolayı denize deşarj edilemeyen yağmur sularının inşa çalışmaları süren terfi istasyonu sayesinde biriktirildiğini belirten Başkan Altepe, “5 adet pompa aracılığıyla, saatte 2 bin 200 ton kapasiteyle denize bırakılacak. Kısa zaman sonra tamamlanacak bu çalışmalar sonucunda, yağmur sularının taşkınlara dönüşmesi, ani yağışlarda Gemlik’in mahallelerini su basması olayları önlenmiş olacak” diye konuştu. 

 

Kapalı yüzme havuzu müjdesi

Başkan Altepe, Gemlikliler için kapalı yüzme havuzu müjdesi de verdi. Büyükşehir Belediyesi olarak başta merkez Osmangazi ilçesi olmak üzere tüm ilçelerde onlarca spor salonu ve yüzme havuzu yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, Gemlik’e kapalı yüzme havuzu yapılması noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak ön hazırlıkları tamamladıklarını belirtti. İnşaata başlanması noktasında Gemlik Belediye Meclisi kararını beklediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Gemlik Belediye Meclisi’nden gerekli desteği sağladığımız takdirde, kapalı yüzme havuzu için startı hemen vereceğiz. İlçe merkezinin girişinde, dere yatağına paralel alanda 9 bin metrekarelik atıl bir arazi var. Üzerinde 36 derecelik kaplıca suyu da bulunan ve yıllarca boş bekletilen bu araziyi, inşallah en iyi şekilde değerlendireceğiz. Buraya, standartların da ötesinde aktivite mekanlarıyla Gemlik için cazibe merkezi olacak bir kapalı yüzme havuzu yapmayı planlıyoruz. Çalışmalar tamamlandığında bu mekan, Gemlik için Narlı ve Atatepe sosyal tesisleri dışında ayrı bir cazibe merkezi olacak” dedi.

 

“Atatepe, Gemlik’e büyük prestij kazandırdı”

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da Büyükşehir Belediyesi’nin attığı adımlarla Gemlik’in hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşadığını vurguladı. Gemlik’e kapalı yüzme havuzu yapılması noktasında ilçe belediyesi olarak gereken tüm kolaylıkların sağlanacağını ifade eden Yılmaz, “Önümüzdeki Eylül ayında yapılacak meclis toplantısında konuyu gündeme getireceğiz. Geçtiğimiz Ramazan ayında açılan Atatepe Sosyal Tesisleri, Gemlik’e büyük prestij kazandırdı. Umuyoruz ki Gemlik, 9 bin metrekarelik alanda kaplıca suyuyla ısınan, Gemlik için ayrı bir prestij kaynağı olacak güzel bir kapalı yüzme havuzuna sahip olacak” dedi.

Başkan Altepe’ye Gemlik ziyaretinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altun, BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Güngör Gülenç, Başkan Danışmanı Fahrettin Yıldırım ve BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş da eşlik etti.

 

Kaynak: BBB

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top