Gemlik`te kurtuluş coşkusu

Gemlik`in düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Dün sabah saat 08.30 da top atışlarıyla başlayan törenler, Atatürk Anıtı`na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla devam etti. Kaymakamlık Makamında, Kaymakam Bilal Çelik, Garnizon Komutanı Topçu Kurmay Albay Mehmet Ali Toroslu ve Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ile Birlikte tebrikleri kabulünün ardından Kurtuluş Kokteyli verildi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ülkenin Sevr Anlaşması ile başlayan süreçte 19 Mayıs`la birlikte tam bağımsızlığa yürüyerek küllerden yeni bir ülkenin doğduğuna işaret ederek, Türkiye Cumhuriyeti`nin çağdaş medeniyetler seviyesini aşmasında işinin zor olduğunu ancak genç Cumhuriyetin bunu başardığını söyledi. Başkan Güler, `Sevr Anlaşması günümüzde de uygulanmak isteniyor. İstiklal savaşı kazanılmasaydı 30 Ağustos olmasaydı bugün burada bu anlamlı bayramı kutlayamazdık. Benim ismim de Fatih Mehmet olamazdı` dedi.

İlköğretim Okulu öğrencilerinin okuduğu şiirlerin ardından Gemlik Halk Dansları ile köpek timlerinin gösterisi izlendi. Gemlik`in düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yılı geçit töreniyle son buldu.  Gemlik`in düşman işgalinden kurtuluşunda şehit düşen Yüzbaşı Cemal Beyin Lise Caddesi`ndeki Emetullah Hatun Camii avlusunda bulunan kabri ziyaret edilerek çiçek bırakıldı, dualar okundu.  Kurtuluş törenleri Belediye Başkanı ve İl Genel Meclisi ile Belediye Meclisi üyelerinin Garnizon Komutanlığı`na yaptıkları şükran ziyaretiyle son bulurken Atatürk ve Şehitlerimizin ruhuna Çarşı Camii`nde Mevlit okutuldu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top