Gençlerin yeni kariyer hedefi espor

Gençlerin yeni kariyer hedefi espor

Türkiye’nin öncü ve güçlü dijital kod dağıtıcısı Perdigital.com’un üyeleri arasında yaptığı espor anketinin sonuçlarına göre, gençlerin en çok PUBG oyuncusu olmak istedikleri ve ailelerinin espor oyuncusu olmaları konusunda çocuklarını destekledikleri ortaya çıktı.

Online oyunlar için e-pin başta olmak üzere pek çok kategoride dijital kod temelli ürün ve hizmetler sunan Perdigital.com, yaklaşık 1500 üyesinin katılımıyla espor konulu bir anket düzenledi.

Gençlerin espora bakışını gözler önüne seren ankete katılanların yaklaşık yüzde 98’ini erkek üyeler oluşturuyor. Katılımcıların yaş dağılımlarında yüzde 14’lük bir oranla 15 yaş grubu başı çekerken, onu sırasıyla 16, 14, 18 ve 17 yaş grubu takip ediyor. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yaklaşık yüzde 32’sinin 4 ila 6 yıl, yüzde 30’unun 7 ila 9 yıl, yüzde 26’sının 10 yıl ve üzeri, yüzde 12’sinin üç yıl ve daha az zamandır bilgisayar oyunu oynadığı görülüyor.

Gençlerin yüzde 79’u esporcu olmak istiyor
Ankette yer alan “İleride esporcu olmak ister misiniz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 79’u “evet” derken; “Neden esporcu olmak istersiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 12’si “maddi kazanç sağlamak için”, yüzde 28’i “manevi haz için” yüzde 60’ı ise “ikisi de” cevabını veriyor.

Gençler PUBG oyununda esporcu olmak istiyor
Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru ise: “Hangi oyunda esporcu olmayı tercih edersiniz?” Bu sorunun en popüler yanıtı yüzde 32’yle PUBG oluyor. Yüzde 24’le Zula en çok tercih edilen ikinci oyun olurken, onu yüzde 19’la LoL, yüzde 11’le CS:Go takip ediyor. “Diğer” seçeneğini tercih edenlerin oranı ise yüzde 14.

Ailelerden destek var
Ankette yer alan bir diğer soru: “Aileniz esporcu olmanızı maddi, manevi destekler mi?” Sonuçlara göre katılımcıların yüzde 64’ünün ailesi, çocuklarının esporcu olmalarını maddi manevi destekliyor. Ayrıca ankete katılanların yüzde 41’inin arkadaşlarıyla kurduğu amatör bir espor takımının bulunması dikkat çekiyor.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top