GENEL KURUL YUMRUK YUMRUĞA

GENEL KURUL YUMRUK YUMRUĞA

AK Parti’nin, özel yetkili mahkemelerin alanına giren suçların  ağır ceza mahkemelerinde görüleceğine ilişkin önergesi okunmadan  Genel Kurul’da tartışma çıktı.

AK Parti’nin, özel yetkili mahkemelerle ilgili önergesi nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda kavga çıktı.
AK Parti Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal, Ayşe Nur Bahçekapılı ve Ahmet Aydın ile arkadaşları tarafından, 3. Yargı Paketi olarak adlandırılan tasarının 74. maddesi üzerinde önerge verildi.
CHP milletvekilleri, AK Parti’nin önergesinin okunmasını sıra kapaklarına vurarak protesto etti. Tepkiler devam ederken BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, önergenin okunduğu Başkanlık Divanı kürsüsüne doğru yürüdü.
Kaplan, Katip Üye Mine Lök Beyaz’ın okuduğu önergeyi, elinden aldı. Bunun üzerine bazı AK Parti’li ve BDP’li milletvekilleri Başkanlık Divanı’na doğru yürüdü. TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, kürsüden ayrıldı.
Tartışma verilen arada da sürdü. Başkanlık Divanı önünde bazı milletvekilleri birbirine yumruk atmaya çalıştı. Bu sırada bir milletvekilinin yere düştüğü görüldü.
Önerge okunmadan önce söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, maddenin Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili;önergenin ise Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun maddeleriyle ilgili olduğunu belirtti. Hamzaçebi, ”Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun düzenlemelerini içeren bir madde, Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili madde içinde görüşülemez” dedi.
TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti’nin özel yetkili mahkemelere ilişkin önergesi üzerinde CHP’nin protestosu devam etti.
Verilen aranın ardından söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, önergenin getiriliş biçiminin, İçtüzük ve Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.
TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, anayasaya aykırılık varsa, Genel Kurul’un bunu değerlendireceğini, aykırılık görürse oylamayla bunu reddedebileceğini dile getirerek, Başkanlık Divanı’nın önergeyi işleme koymama yetkisinin bulunmadığını söyledi.
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan’a yönelik yapılanlara bütün grup başkanvekillerinin seyirci kaldığını öne sürerek, bir kişinin yanlış da yapabileceğini ancak linç edilmeyeceğini ifade etti.  Sakık, ” Sayısal çoğunluğunuza güvenerek bizleri linç etmeye çalışıyorsunuz. Hodri meydan” diye bağırdı.
İtirazların sürmesine rağmen Katip Üye Mine Lök Beyaz, önergeyi kaldığı yerden okuyarak tamamladı.
CHP’nin yeniden sıra kapaklarına vurması üzerine Sağlam, ”Yapmayın beyler, rica ediyorum, lütfen. Meclis’i çalıştıralım” diye uyardı.
Ancak tepkilerin devam etmesi üzerine Sağlam, oturuma ara vererek, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı.
CHP, bunun üzerine sıra kapaklarına vurmayı kesti. AK Parti’li milletvekilleri ise tepkisini, ”Bravo”, ”Yazık” sesleriyle alkışlayarak, yuhalayarak gösterdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top