Genelkurmay: 373 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay: 373 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay, 4 ilde 974 operasyon gerçekleştirildiğini, 373 teröristin etkisiz hale getirildiğini, operasyonların uzman personel tarafından yapıldığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, terörle mücadeleye yönelik operasyonların tamamen uzman personelden oluşan taburlar tarafından yapıldığı belirtilerek, ”Şehitlerimizin, kısa süreli eğitim görmüş, zorunlu askerlik sisteminden dolayı silah altına alınmış personelden olduğu şeklindeki yorumlar doğru değildir. 6 Eylül 2012 itibariyle verdiğimiz şehit sayısı 88 olup şehitlerimizin 54’ü profesyonel askerdir” ifadelerine yer verildi. Basın yayın organlarında yapılan bazı yorumlarda, yeterli istihbarat alınamadığı, önceden duyum alınmasına rağmen terörist saldırılarına hazırlıksız yakalanıldığı, karakol ve üs bölgelerinin korunmasız olduğu, saldırıya uğrayan karakollara müdahalede geç kalındığı, askerlerin yeterli eğitim almaması nedeniyle çatışmalarda zayiat verildiği şeklinde ifadeler yer aldığı kaydedildi. 

Her gün onlarca duyum/haber alınmaktadır
Duyumun ham bilgi, istihbaratın ise, teyit edilmiş bilgi olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 
”Her gün onlarca duyum/haber alınmaktadır. Alınan bu duyumların/haberlerin başka kaynaklardan da teyidi gerekmektedir. Teyit edilmemiş bir bilgi ile yapılan faaliyet kuvvet ve gayret israfına yol açacağı gibi birliklerin pusuya düşme ihtimalini de beraberinde getirebilecektir.
Operasyonlar; tamamen uzman personelden teşkil edilmiş, Genelkurmay Özel Kuvvetler Taburları, Kara Kuvvetleri Komutanlığının Komando Tugayları, Şırnak / Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayı ve Jandarma Özel Harekat Taburları ile uzun dönem askerlerden kurulu, ancak komando ve iç güvenlik eğitimi görmüş Jandarma Komando Taburları tarafından icra edilmektedir. 10 hafta iç güvenlik eğitimi görmüş personelden teşkil edilmiş piyade birlikleri ise geçici üs bölgesi tesis etmek, yol emniyeti almak ve keşif/gözetleme görevi gibi operasyonel olmayan görevler ile görevlendirilmişlerdir. Geçici ve Gönüllü Köy Korucuları tüm bu faaliyetlerde askeri birliklerle beraber görev almaktadır. Ayrıca, Polis Özel Harekat unsurları da faaliyetlere iştirak etmektedir.” 

”Klasik teşkilat yapısı terk edildi”
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 
”İç Güvenlik Harekatında görevlendirilen helikopterler bölgelerinde harekatı yöneten sorumlu komutanlıkların inisiyatifinde görev yapmaktadır. Helikopterlerin görevlendirilmesi konusunda herhangi bir bürokratik veya hiyerarşik kısıtlama veya izin alma söz konusu değildir.”
Açıklamada, olay sonrası, oluş şeklini incelemek ve gerekli işlemleri yapmak için adli ve idari işlem olmak üzere iki yöntem uygulandığı ifade edilerek, şöyle devam edildi: 
”Eğer vuku bulan olayda şehit var ise her iki işlem aynı anda başlatılmaktadır. Şehit yok ise idari soruşturma/araştırma yapılmaktadır. İdari soruşturma/araştırma sonunda; çıkarılan derslerin eğitime yansıtılması, eksik görülen tedbirlerin alınması ve kusuru görülen personelin idari yönden cezalandırılması yapılmaktadır. Adli soruşturma ise Savcılar tarafından yapılmaktadır. Şehitlerimizin, kısa süreli eğitim görmüş, zorunlu askerlik sisteminden dolayı silah altına alınmış personelden olduğu şeklindeki yorumlar doğru değildir. 6 Eylül 2012 itibariyle verdiğimiz şehit sayısı 88 olup şehitlerimizin 54’ü profesyonel askerdir.” 

”Komutanlar ile Mehmetçik et ve tırnak gibidir”
TSK unsurlarının teröristle mücadelede kolluk kuvvetlerine destekle görevlendirildiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:
”Sıralı birlik komutanları, kendi sorumluluk bölgelerinde, birlik personeliyle üs ve karakollarda yan yana görev yapmaktadırlar. Komutanlar ile Mehmetçik et ve tırnak gibidir.
Güvenlik güçlerinin karakollarda ve üs bölgelerinde hareketsiz kaldığı yönündeki söylemler doğru değildir. Operasyonel unsurlarımız kırsalda aktif olarak görevlerini sürdürmektedir. Örneğin; 1 Nisan-1 Eylül 2012 tarihlerinde Hakkari bölgesinde 400, Şırnak bölgesinde 328, Siirt bölgesinde 114, Tunceli bölgesinde 132 operasyon icra edilmiştir. Şubat-Ağustos 2012 tarihlerinde 330 ölü, 10 yaralı, 33 yakalama olmak üzere yurt içinde 373 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca, 24 terörist teslim olmuştur. Bu rakamlara yurt dışı dahil değildir.”
Açıklamada ayrıca ”2000 yılı öncesinde bölgede görev yapmış kişilerin yorumlarına yer verilerek kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir” ifadelerine de yer verildi.

Şemdinli’de 26 terörist etkisiz hale getirildi
Hakkari Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise Şemdinli ilçesinde 2 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı çatışmanın ardından devam eden operasyonlarda 26 terörist etkisiz hale getirildiği, 1 teröristin de sağ yakalandı.ğı bildirildi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top