Gıda Küresel Silah mı?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, küresel sermayenin silahtan gıdaya kaydığını belirtti.

Bayraktar, “2050 yılında dünyada gıda ihtiyacı yüzde 80 artacak. Çiftçinin sütünü ucuza alan sanayiciler kendi ayağına kurşun sıkmasın. 10-15 yıl sonra korumaların kalktığı bir ortamda çiftçi nasıl rekabet edecek” dedi.

TÜYAP tarafından düzenlenen Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları rekor bir katılımla açıldı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye tarımda bulunduğu konumu fırsata çevirmesi gerektiğini söyledi.

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde, bu yıl 7 ayrı salonun yanı sıra, 30 bin metre kare açık sergileme alanı ile birlikte toplam 60 bin metre kare alanda ziyaretçilerle buluştu. Fuarın açılışına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel müdürü Bedrettin Yıldırım, TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve çok sayıda davetli katıldı. Tarım ve hayvancılık sektöründe son gelişmeleri ve yenilikleri ilgililere sunan fuara, 29 ülkeden 554 firmanın iştirak etti. Geçen yıl 139 bin kişinin fuara katıldığını hatırlatan Ersözlü, bu dönemde 200 bine yakın katılımcıyı fuara beklediklerini söyledi. Ersözlü, 70’in üzerinde ilden bin 300’e yakın otobüs organizasyonu ile Almanya, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hollanda, Irak, İran, İsrail, İtalya, Kosova, Lübnan, Makedonya, Mısır, Rusya, Slovenya, Suriye, Tunus ve Yunanistan’dan gelecek misafirlere ev sahipliği yapacaklarını kaydetti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, son ödemelerde hayvancılık sektöründeki ithal et problemine değinerek, “Türkiye’nin sıkıntılarını hep beraber yaşıyoruz. Dünyada et yiyenler hep ot yiyenleri idare etmeye devam edecektir. Gençlerimizin etle beslenmesi hepimizin arzusudur. Ama ne yazık ki Türk insanının et ihtiyacı ithalat yoluyla karşılar noktaya geldik. Türkiye’de et ithalatının durması gerekir. Damızlık hayvan varlığımız çoğaltılmalıdır” diye konuştu.

“TARIM VE HAYVANCILIKTA YAŞANANLARA KAYITSIZ KALAMAYIZ”

Çiftçilerin Türkiye için sürekli gıda ürettiğini kaydeden Bayraktar, Dünyada tarım ticaretinde serbestliğe doğru gittiğini ifade etti. Dünya Ticaret Örgütü ve AB tarım politikalarının Türkiye’yi bir yere doğru sürüklediğini dile getiren Bayraktar, “Bütün bu gelişmelere karşı Türk çiftçinin kaygılanmaması mümkün değil. 10-15 yl sonra korumaların kalktığı bir dünyada nasıl rekabet edeceğiz? Burada anahtar kelime verimlilik. Ben verimliliği yakalayamazsam et, süt ve buğday üretmesi mümkün değil. Bunları konuşmalıyız. Bugün de yarın da konuşacağız. Verimliliğin artırmanın en önemli yolu belli. Kırsal nüfusa yatırım çekilmesi sağlanmalı. Kırsal bölgelerde istihdam oluşturulmalı” diye konuştu.

KÜRESEL SERMAYE YER DEĞİŞTİRİYOR”

Bayraktar, 2050 yılında dünya nüfusunun 9,2 milyara çıkacağını vurguladı. Dünya nüfusunun gıda ihtiyacının 40 yıl içerisinde yüzde 80 artacağını belirten Bayraktar, küresel sermayenin silahtan gıdaya doğru yön değiştirdiğinin altını çizdi. Bayraktar, “Gıda ihtiyacı yüzde 80 artacak. Gelişmiş ülkeler artık tarımsal ürünleri sofralarda kullanmayacak. Benim tarımsal ürünümü diğer ülkeler bioyakıt olarak üretiyor. Nüfus artışının oluşturduğu talep de var. Gıda artık stratejik sektör haline geldi. Küresel sermaye silahtan gıdaya kaydı. Türkiye ne yapacak? Türkiye bunu fırsata mı çevirecek yoksa ıskalayacak mı? Bunun kararını meslek grupları verecek” şeklinde konuştu.

“ÜRETİCİ BİRLİKLERİ ÇİFTÇİYİ KAZANDIRACAK”

Çiftçinin ekonomik bir örgütünün olmadığını vurgulayan Bayraktar, üretici birliklerinin çiftçinin en önemli problemi olan pazarlama meselesini çözeceğinin altını çizdi. Bayraktar, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

“Kooperatiflerin çoğu zor durumda. Kendi kendilerine geçinemiyor. Üretici birlikleri çiftçinin pazarlama sıkıntısını aşmasını sağladı. Sanayiciler kendi ayağına kurşun sıkmasın. Onlar süt fiyatlarını aşağı düşürdü. Sanayiciler çiftçinin süt fiyatını yükseltmedi. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Çiftçinin pazarlama problemini halletmezsek çiftçinin gelirini yükseltemeyiz”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, fuarın resmi açılışını yaptı. Fuar alanını gezen Bayraktar, TÜMOSAN’ın standına giderek yeni üretilen 8190 model traktörün sürücü koltuğuna oturdu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top