GÜL: TAVİZ YOK!

GÜL: TAVİZ YOK!

Cumhurbaşkanı Gül, Kürt meselesiyle terör meselesinin birbirinden çok farklı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya Tüketici Ürünleri Forumu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Dağlıca’daki şehitlerle ilgili bir soru üzerine Gül, ”Terörle hiçbir yere varılamaz. Terör yaparak ‘devleti, milleti, Türk milletini diz çöktürüp, hizaya getirip acaba bir şeye zorlar mıyız’ kafası çok büyük bir tarihi hatadır ve yanılgıdır” dedi.
Gül sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu şekilde hiçbir başarı mümkün olmayacaktır. Bunu hepsinin bilmesi gerekir. Kendi halkımızın sorunları konuşarak, kendi kendimize çözeceğimiz meselelerdir. Bu konularda birçok gelişmeler vardır. Dolayısıyla memlekette konuşulan Kürt meselesiyle terör meselesi birbirinden çok farklıdır. Teröristler, bunlar bugün başkasının aleti olur, yarın da başkasının aleti olur, dün de başkasının aletiydi. Bölgedeki, dünyadaki çeşitli gelişmeler her zaman bu tip kullanılmaya muhtaç insanları kullanacaklardır. Kullanırken de ortaya bir dava, ortaya bir sözüm ona ideal konacaktır. Ama hep sonunda ortaya çıkmıştır ki zaman zaman hep kullanılmışlardır. Bugün de aynı şekildedir”

Olaylar tesadüfi değil
Bölgedeki vatandaşların terörle ve teröristlerle aralarına çok kesin mesafe koymaları gerektiğini vurgulayan Gül, “Bunlar kendi meselelerimizin hallini de zorlaştıran meselelerdir. O bakımdan dünkü olaylar çok tesadüfi olaylar değildir. Bölgedeki bütün gelişmeleri düşündüğümüzde, olup bitenlere baktığımızda bunların bir şekilde tezahürüdür. Ama sonuna kadar teröre taviz verilmeyecektir. Memlekette huzur, güven, istikrar ve devletin hakimiyeti Türkiye’nin her karış toprağında da hakim olacaktır.” şeklinde konuştu.

ARINÇ: Her halükarda silahlarını bırakacaklar

Arınç, terör örgütü PKK ile ilgili, ”Her halükarda silahlarını bırakacaklar. Başka hiçbir çaresi yok” dedi.

Başbakan Vekili Bülent Arınç, terör örgütü PKK ile ilgili, ”Her halükarda silahlarını bırakacaklar. Başka hiçbir çaresi yok. Bu olmadan söyledikleri her söz örgütün siyasi talebidir. Biz örgütü kesinlikle muhatap alarak bunları kesinlikle ağzımıza bile almayız” dedi.
Arınç, ”Demokratikleşme adımları ve Türkiye’de yaşayan herkesin kendi kültürüne ait, doğuştan, Allah tarafından verilen hakları, aynı zamanda da anayasa, kanunlar ve şüphesiz insan haklarıyla ilgili tüm sözleşmeler gereğince tanınması gereken bütün imkanları Kürt kardeşlerimize de başka etnik kökene sahip yurttaşlarımıza da tanıyoruz, tanıyacağız. Terörün bu anlamda hiçbir anlamı yoktur, insanı hedef alan böyle bir eyleme karşı ortak mücadele etmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

BARZANİ: Artık silahın devri geçti

Mesut Barzani, Hakkari’deki terör saldırısının kendilerini üzdüğünü söyledi, ”Artık savaşın, silahın kullanma devri geçti” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Hakkari’deki terör saldırısıyla ilgili, ”Dünkü olay bizi gerçekten üzdü. Bu konudan dolayı gerçekten çok üzüldük. Artık savaşın, silahın kullanma devri geçti” dedi.
Barzani, ”Ben en kısa zamanda bu savaşın durdurulmasını istiyorum. Ben bu olayı kınıyorum. Kesinlikle bir sonuca varacaklarını… Sadece neticede kanları dökülecektir. Birbirimize saygılı olmamız lazım” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top