Siyasilerin gündemine oturan karar

Siyasilerin gündemine oturan karar

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğuna ve 2. defa seçilebileceğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun bazı hükümlerini iptali istemiyle açtığı davayı esastan karara bağladı.

Anayasa Mahkemesi, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun geçici 1. maddesindeki, 31 Mayıs 2007 tarihli 5678 sayılı Anayasa Değişikliği Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten önce seçilen Cumhurbaşkanlarının, iki defa seçilememelerine ilişkin düzenlemeyi oybirliğiyle iptal etti. Yüksek Mahkeme, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresini 7 yıl olarak belirleyen yasa hükmünü, oyçokluğuyla Anayasa’ya aykırı bulmadı.

Kaynak: AA

Gül: Mahkeme kararı neyse odur

İstanbul’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma Namazı’nı Ümraniye Hakkı Ekşi Camii’nde kıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın eşlik ettiği Gül, namaz sonrası camideki vatandaşlarla selamlaştı ve caminin içindeki vakıf binalarını dolaştı. Cami çıkışında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı’nın görev süresine ilişkin kararı sorulunca, “Mahkeme kararı neyse odur” şeklinde yanıt verdi.

CHP’den karara sert tepki!
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Tarhan açıklamasında “Cumhurbaşkanlığı seçim yasasının metnindeki tüm Anayasa ihlalleri görmezden gelinerek, Anayasa Mahkemesince bir kez daha hukukun değil, başka dinamiklerin etkili olduğu bir karar verilmesi tercih edilmiş, bu kararla anayasa bizzat anayasa mahkemesi tarafından ihlal edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan yaptığı yazılı açıklama şöyle :

“Her ne kadar gerekçesi henüz bilinmemekle birlikte, basına yansıyan ilk bilgilere göre Anayasanın yeni hükmüne göre ikinci kez seçilebilmenin mümkün olduğu belirtilerek verilen ve ikinci kez seçilmeyi bu gerekçeyle iptal eden bir anlayış anayasanın bu yeni hükmünün cumhurbaşkanının görev süresini 5 yıl olarak belirlediğini ise her nedense fark etmemiştir. Davaya konu olan ana sorun öncelikle anayasanın yasa ile değiştirilip değiştirilemeyeceğine ilişkin olup, bu kararla mahkeme anayasanın artık yasa ile değiştirilebilmesinin yolunu açmıştır. Bu da anayasa hükümlerini, -buna değiştirilemez hükümleri de dahil,- değiştiren bir yasanın dahi Anayasa Mahkemesi tarafından onay göreceği yolundaki endişelerimizi arttırmıştır. Yargının alabildiğince siyasallaştığı ve hukuksal değil başka tür hesapların yapıldığı bir dönemde karar sürpriz değildir. Ancak bazı konularda anayasa değişikliğine dahi gerek bırakmayan bir fiili bir yol oluşturduğu ve bu yolla anayasanın bizzat onu koruması gereken mahkemesi eliyle anayasanın ihlal edildiği açıktır. İkincil sorun Cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin olup, bu sorunun statü hukukuna göre çözülmesi gerekirken ve bir bütün olarak eski ya da yeni statü hukukunun geçerli olması yolunda iki olasılık sözkonusuyken bu yola hiç girilmemiştir. Cumhurbaşkanının görev süresi ve yeniden seçilmesi bakımından ya eski statü ya yeni statü geçerli olabilecekken iki seçeneğin de tartışılmayıp, karma ve siyasi bir bakış açısı ile yine hukukun dışında başka faktörlerle ve kişiler üzerinden değerlendirme yapılmış, bu arada hukuk bir kez daha katledilmiştir.”

‘Karar Anayasa’ya aykırı’

MHP Genel Başakanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi ile ilgili verdiği kararı değerlendirdi.

Bahçeli yazılı açıklamasında, “Her şeyden önce Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı yürürlükteki Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil etmiştir. Bundan sonra Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün siyasi rakip olmaları kaçınılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkacaktır.” ifadelerine yer verdi.
Bahçeli: “Ana Muhalefet Partisi CHP’nin Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun bazı maddeleriyle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğu itiraz neticelenmiş ve ilan edilmiştir. Bu kapsamda, 19 Ocak 2011 tarihinde TBMM’nde kabul edilen 6271 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun geçici birinci maddesinde ifadesini bulan; ‘Onbirinci Cumhurbaşkanının görev süresi yedi yıldır’ hükmü yüksek mahkeme tarafından teyit edilmiş ve buna yönelik müracaat oy çokluğuyla reddedilmiştir. Buna göre Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün görev süresi yedi yıl olarak kesinleşmiş ve üstelik önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kez daha aday olmasının önü açılmıştır.”
“Her şeyden önce Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı yürürlükteki Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil etmiştir” diyen Bahçeli, şunları belirtti: “Bilindiği üzere 5678 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun 31 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilmiş ve ardından 16 Haziran 2007 tarihinde Resmi Gazete’de halkoyuna sunulmak üzere yayımlanmıştır. Bunun üzerine, 31 Mayıs 2007 tarihinde aralarında; Cumhurbaşkanlığı görev süresinin yedi yıldan beş yıla çekilmesini ve milletvekilliği süresinin beş yıldan dört yıla indirilmesini sağlayan anayasa değişiklikleri de 21 Ekim 2007 tarihindeki referandumla onaylanmıştır. Bu gerçekler ışığında Cumhurbaşkanlığı görev süresinin ‘5+5’ yıl olarak tayin edilmesine rağmen, Anayasa Mahkemesi’nin bugün verdiği kararın tutarlılıkla, objektiflikle ve adaletle bağdaşır ve izah edilebilir hiçbir tarafı görülmemiştir. Anayasa’da açık ifadesi bulunan ve tartışma götürmez bir şekilde net olan Cumhurbaşkanlığı görev süresini sulandırmak, siyasi ve keyfi yorumlarla yeni içtihat oluşturmak en başta Anayasa’nın çiğnenmesinden başka bir anlama gelmemiştir.”

Kaynak: DHA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top