HARPUT, ÖNCELİKLİ YATIRIMLARA DİKKAT ÇEKTİ

HARPUT, ÖNCELİKLİ YATIRIMLARA DİKKAT ÇEKTİ

Bursa Valisi Şahabettin Harput, ”Bursa için önemli satır başı, öncelikli yatırımlardır” dedi.

Vali Harput, düzenlediği basın toplantısında, ”Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” başlıklı Bakanlar Kurulu kararının, 19 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.
Bakanlar Kurulu kararında ülkenin geleceğine dönük, nerelerde, hangi yatırımların önemli ve stratejik olduğu, hangi yatırımların ne oranda teşvik kapsamından yararlanacağı hususunun net olarak anlatıldığını ifade eden Harput, Bursa’nın Türkiye’nin lokomotif illerinden biri olduğunu, bu yüzden teşviklerin Bursa’yı yakından ilgilendirdiğini söyledi.
Harput, kentin önemli sanayi potansiyelinin olması ve teşviklerden istifade edebilmesi için bu teşviklerin Bursa’ya neler getireceğini, hangi alanda, hangi cazibelerin mümkün olacağının çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı. Yeni teşvik uygulamalarıyla 81 ilin, 6 bölgeye ayrıldığını belirten Harput, Bursa’nın en az teşvik verilen birinci bölgede yer aldığına dikkati çekti. ”Bursa için önemli satır başı, öncelikli yatırımlardır” diyen Harput, bu yatırımların hangi ilde olursa olsun, 5. bölge teşviki alacağını ifade etti.
Harput, kentin kültür ve turizm konusunda istenen yerde olmadığına da değinerek, Bursa’da turizm bölgesi bulunmadığını, ancak turizm bölgelerinin teşvikinin daha fazla olduğunu, bunun için mevcut turizm merkezlerini bölgeye çevirmek için teşebbüs başlatıldığını anlattı.
Bursa gibi yatırım vizyonu olan bir şehrin teşviklerden en üst düzeyde istifade etmesi gerektiğini belirten Harput, ”Yeni teşvik uygulamalarının hangi sektörlerde hangi alanlarda Bursa’ya neler getireceği hususunu anlatmak üzere Ekonomi Bakanlığı Müsteşarımızla görüştüm. Önümüzdeki günlerde Ekonomi Bakanlığı’ndan, teşviklerle ilgili Bursalı yatırımcıların ve sanayicilerin katılacağı geniş kapsamlı bir toplantı yapacağız” dedi.
Vali Harput, artık teşvikten yararlanmak isteyenlerin, uygunluk belgesini Bursa’dan da alabileceğini belirtti.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top