Hayattayken heykeli dikilen tek valiydi

Hayattayken heykeli dikilen tek valiydi

İzmir’in eski valilerinden Hüseyin Ögütçen (90), tedavi gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat etti.

Balçova Termal Tesisleri’ni İzmir’e kazandıran ve hayatta iken heykeli dikilen tek vali olan Hüseyin Ögütçen, yaklaşık 4 hafta önce yazlığında düşerek kalça kemiğini kırmış ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı. 
Hastanede zatürre teşhisiyle de tedavi gören Öğütcen, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 
Hüseyin Öğütçen’in cenazesinin, 27 Ağustos Pazartesi günü İzmir Valiliği önünde düzenlenecek tören ve Balçova Niyazi Uğur Camisi’nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Balçova Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi. 
Edirne’nin İpsala ilçesinde 18 Nisan 1923 yılında dünyaya gelen Hüseyin Öğütçen, 1947 yılında İçişleri Bakanlığı’nda stajer memur olarak başladığı çalışma hayatında, Edirne Meriç ve Erzurum Pasinler Kaymakamlığı görevlerinin ardından 1967 yılında Hakkari Valiliği’ne getirilmiş, ardından Antalya valiliği görevinde bulunmuştu. 
İzmir Valiliği görevine 8 Ocak 1981’de başlayan Öğütçen, 10 Şubat 1984’e kadar süren görev süresinde İzmir Körfezi’ni Kurtarma Projesi’ni başlatan isim oldu. 

Proje için Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunumla 13 milyar lira tutarındaki ilk ihalenin yapılmasını sağlayan Öğütçen, kentin iftihar kaynaklarından biri olarak gösterilen Balçova Termal Tesisleri’ni de İzmir’e kazandıran kişi oldu. 
İzmir Valiliği görevinin ardından Kocaeli Valiliği’ne atanan Öğütçen, 1985 Eylül ayında kendi isteği ile emekliye ayrıldı ve İzmir’e yerleşti. 
Mülki idarecilikteki anılarını ”Bir İdarecinin Anıları” adıyla kitaplaştıran Öğütçen’in İzmir’e olan hizmetlerine bir şükran nişanesi olarak hayattayken heykeli dikildi. Öğütçen, hayattayken heykeli dikilen tek vali oldu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top