HEYKEL

Murat DORUK
Tüm Yazıları

HEYKEL

Muğla’nın Fethiye ilçesinde belediye tarafından yaptırılan Özgecan Aslan Parkı’ndaki 4 balerin heykeli kaldırıldı. Heykellerin müstehcen bulunduğu yönünde iddialar gündeme gelirken, Fethiye Belediye Başkanı ise heykellerin Özgecan Anıtı’nı gölgede bıraktığı gerekçesiyle kaldırıldığını açıkladı.

RİZE’de, belediye tarafından Cumhuriyet Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi için hazırlanan ve alana yerleştirilen proje çiziminin yer aldığı tabelada Atatürk heykeli yerine çay bardağı figürüne benzer tuhaf bişey konuldu.

Kars’ta yaptığı İnsanlık Anıtı’na dönemin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ucube’ demesiyle gündeme gelen heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Ümraniye’de yaptığı ‘Toprak Ana’ heykeli de kaldırıldı. Heykelin sökülmesine tepki gösteren Mehmet Aksoy, “Kıblemiz para olmasın! Her şey para değil.” dedi.

“Atatürk’e benzemeyen Atatürk Heykeli” bulunduğu yerden kaldırıldı. Eceabat Kaymakam Murat Uzunparmak ve Kilitbahir Köyü Muhtarı Ali Şinasi Tınaz, yaptıkları açıklamalarda heykelin kaldırıldığını açıklarken, Eceabat Kaymakam Uzunparmak, bölgede bu tür durumlara bundan böyle izin verilmeyeceğini dile getirdi.

Afyon’nun Emirdağ İlçesinde AKP´li Belediye Başkanı(!), kıvrak zekası yanında, başarılı bir operasyonla ´Atatürk Heykeli´ni kaldırmayı başardı. Yerine, ne mi dikti? Mor ışıklı saat kulesi.

AK Partili Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, CHP’li Ordu Belediyesi tarafından yaptırılan 5 heykelin yerini değiştireceklerini açıkladı. Yılmaz, ‘Bu heykellerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızı da dikkate almak suretiyle başka bir alana taşımayı planladık’ dedi.

Dönemin Başbakanı görecek diye Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e ait iki nü heykel, 30 yıldır durdukları Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’nün girişinden kaldırıldı.

Diyabakır Yenişehir İlçesi’ndeki Dağkapı Meydanı’nda uzun yıllardır bulunan ve iki çocuğun Atatürk ile birlikte gösteren Atatürk heykeli, bakım onarım yapacağız diye Diyarbakır Valiliği tarafından bugün vinç ile yerinden sökülerek kaldırıldı. Daha da gören olmadı.

Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun memleketi Sıvas’ın Şarkışla ilçesinde, Aşık Veysel’e benzemediği iddia edilerek kaldırıldı.

Say say bitmez!

Şimdi birader…

İnsan doğuştan uyduran bir yaratıktır. Bir roman yazmak için, her şeyden önce, insanın kendisine en ince ayrıntılara varıncaya kadar olabildiğince döşenmiş bir dünya kurması gerekir. Sorun dünyayı kurmaktır. Ressam ve Heykeltraşlar içinde durum aynıdır.

”İçine tükürürüm bu heykelin” diyen zihniyetin ancak Ortaçağ karanlığında olduğu gibi insanın üretmesi, hayal kurması adeta lanetlenmiş ve yasaklanmıştır.

Ukraynalı heykeltıraş tarafından 5 yıl önce yapılıp Bursa´da bir kütüphanenin bahçesine dikilen Adem-Havva heykeli müstehcen olduğu gerekçesiyle kaldırılmak isteniyor.

Hayvandan tahrik olan bir zihniyetin taştan erotik mesaj çıkarmasını yadırgamamak gerekir.

Ar edep namus bekçisi olanların taştan cinsel mesaj çıkarması ve namus elden gidiyor fikrine kapılarak ortalığı ververeye vermesine bakılırsa, Ensar Skandalında onca çocuğa istismarı ağızlarına bile almamasına şaşırmayaksın.

Hadi bana eyvallah

DORUKÇA

500 merso görgüsüzlüğünden daha trajikomik olanı ise koca islam aleminin kafir dediği gavurun arabasına muhtaç olması!

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top