HİZMET BORÇLANMALARINDA SON GÜNLER

 

  Bilindiği gibi 1 KASIM 2015 seçimleri öncesinde siyasi partiler seçim vaatlerinde 2016 yılından itibaren asgari ücretin en az 1300TL ve 2000TL olacağını vaat etmişlerdi.

   Seçim sonrası 1300TL olması beklenen asgari ücretin 01.01.2016 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.Bu durum askerlik,analık ve yurtdışı borçlanmaları başta olmak üzere hizmet borçlanması ile emekli olmak isteyenlere ekstra külfet getirmektedir.

HİZMET BORÇLANMASI KİMLER YAPABİLİR

1-Bağkur (4b)statüsüne sahip 30.04.2008 itibariyle 5 yılı aşan bağkur borçluları ile 30.04.2015 tarihi itibariyle 1 yılı aşan bağkur borçluları.
2-Er ve Erbaş olarak geçen askerlik süreleri.Hava değişimlerinde ise uzun dönem askerlikte 1 ay kısa dönem askerlikte 15 günlük süreler.
3-İşyerinde geçen kanuni grev ve lokavt süreleri.
4-Kısmi süreli çalışanların çalışmış olduğu aydaki eksik günleri.
5-Sigortalı çalışmakta iken gözaltına alınan veya tutuklanan kişilerin beraat etmeleri halinde tutukluluk ve gözaltında geçen süreleri.
6-Sigortalı olmadan avukatlık stajı yapanlar.
7-Sigortalı olmaksızın doktora eğitimi yapanlar veya tıpta uzmanlık için yurt içinde ve yurt dışında geçirmiş olduğu eğitim süreleri
8-Seçim kanunları gereğince görevinden istifa edenlerin istifa tarihi ile seçimi takip eden ay başına kadar geçen süreleri

HİZMET BORÇLANMASI NE KADAR OLUYOR

   Yılbaşından sonra hizmet borçlanması yapılması halinde günlüğü 13.58TL olan borçlanma tutarı 19.36TL’ye çıkmaktadır.Bu durumda olan kişilerin cebinden fazladan 5.78TL çıkmasına sebep olacaktır.

 

HİZMET BORÇLANMASINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR

1-Hizmet borçlanmasında dikkat edilmesi gereken konuların başında istediğimiz kadar tutarın borçlanma yapılabilmesi;
2-Askerlik tarihimiz sigorta tarihimizden önce askerlik borçlanması yaparak işe giriş tarihimizi öne çekme şansımızın olması;
3-Borçlanma tutarının 1ay içinde ödenmesi gerektiği kısmi ödeme olması halinde ödenen tutar kadar gün alınabileceği;
4-Posta yoluyla taahhütlü başvuruların kabul edildiği ve hak sahibi kişilerinde bu haktan yararlanabileceği;
5-Son olarak da hizmet borçlanmalarının emekli olurken son 1260 gün hesabından sayılmaması gerektiğidir.

HİZMET BORÇLANMASI YAPACAK OLANLARIN YIL SONUNU BEKLEMEDEN İLGİLİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINA MÜRACAT ETMELERİNİ ÖNERİRİZ.

   S.M.M.M SAİT ÖZTÜRK

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top