Hollanda sandık başına gidiyor

Hollanda sandık başına gidiyor

Hollanda’da yarın yapılacak erken genel seçimler, burada yaşayan Türk toplumunu da yakından ilgilendiriyor.

Hollanda’da 400 binlik nüfusuyla en büyük azınlık grubunu oluşturan Türkler, son yıllarda aşırı sağ partilerin tetiklemesiyle yükselişe geçen göçmen karşıtı politikaların bir nebze olsun dinmesi beklentisi içinde. Yarın yapılacak seçimde farklı partilerden toplan 14 Türk kökenli aday yarışıyor.

Genellikle listelerin orta ya da alt sıralarında yer alan Türk kökenli politikacıların durumlarını daha çok alacakları tercihli oylar belirleyecek. 5 Türk kökenli milletvekilinin yer aldığı meclise kamuoyu anketlerine göre yeni dönemde 4 adayın doğrudan seçilmesi bekleniyor. Geçmiş tecrübeler ışında bakıldığında en az iki adayın da tercihli oylarla seçilebileceği yorumları yapılıyor.

İktidarın büyük ortağı Liberal Parti’nin (VVD) Türk kökenli adayı bulunmazken, ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin (PvdA) listesinde ise 8 isim yer alıyor.

Genel seçimlerde oy kullanabilmek için Hollanda vatandaşlığına sahip olmak gerekiyor. İstatistiklere göre Hollanda’da genel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip Türklerin oranı 180 bin dolayında. Toplumun etkin bir şekilde sandık başına gitmesi halinde bu oy potansiyeliyle yaklaşık 10 milletvekilinin seçilmesi mümkün.

Toplumun sorunlarına çözüm bulmak için aday olduklarını belirten Türk kökenli adaylar, oy kullanma hakkına sahip herkesi sandık başına gitmeye davet etti.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top