İbadetin engellenmesi söz konusu değil

resim_1278522304Valilik tarafından Bosch`a yapılan mescit baskınıyla ilgili açıklama yapan Valilik İnsan Hakları Kurulu Başkanı ve Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, söz konusu fabrikada insanların ibadetlerini rahat yapamadıkları, baskı altında tutuldukları ve işten çıkarmalar olduğu yönünde Başbakanlık`tan gelen bilgi üzerine harekete geçtiklerini belirtti.

Usta, “Bu iddialarla ilgili orada bir değerlendirmede bulunmamız istendi. Bunu bir baskın olarak algılamamak lazım. Ben ve diğer kurul üyesi arkadaşımla birlikte söz konusu firmaya bir baskın değil de ziyaret gerçekleştirdik. Bütün görüntüleri bize sergilediler. Orada bir tespitte bulunduk” dedi.
Söz konusu fabrikaya gittikten sonra yaptıkları araştırmalar sonucunda insanların çok nezih ortamlarda ibadetlerini yaptıkları, otobüslerle cuma namazlarına götürüldükleri bilgilerine ulaştıklarını ifade eden Ahmet Hamdi Usta, “Bu fabrika bant sistemine göre çalışan bir iş yeri. Bant boşlukta bırakıldığı zaman arada atlamalar oluyor. Bunlar da çeşitli olumsuzluklara yansıyor. Bu anlamda bireysel değil ama fabrikayla çalışanlar arasında bir sıkıntı olmuş. Ama bu sıkıntı çözülmüş. 4 ayrı yerde nezih bir şekilde mescitler yapılmış. Çalışanlar gidip orada ibadetlerini yapabiliyorlar” diye konuştu.
Firmanın Bursa ölçeğindeki artılarının herkes tarafından bilindiğine işarete eden Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, “5 bin kişinin çalıştığı ve dolaylı olarak da 30 bin kişiye istihdam imkanının sağlandığı bir kurum. Daha önceleri mükemmellik ödülü de alan bir firma olduğunu öğrendik. Sonuç itibariyle biz oradaki gerçekleri gördük ve Başbakanlık`a ilettik.  Bizim buradaki amacımız üzüm yemek, bağcı dövmek değil. Bizim oraya gidip birilerini terbiye etmeye, orayı düzene sokmak gibi bir niyetimiz yok. Burada insan hakları ihlalini önlemek için, başka bir insan hakları ihlali yapmamaya gayret gösteriyoruz. Sonuç olarak bu yönde bir çalışma gerçekleştirdik ve herhangi bir sorun da kalmadı” dedi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top