İç politika malzemesi yapılmazsa terör biter

AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, Türkiye`nin terör belasından kurtulmasına az bir zaman kaldığını belirterek, muhalefetten terör konusunu iç politika malzemesi haline dönüştürmemesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, terörle mücadele konusunda muhalefete çağrıda bulundu. Türkiye`nin terör belasından kurtulmasına az bir zaman kaldığını belirten Çakmak, muhalefetten terör konusunu iç politika malzemesi haline dönüştürmemesi gerektiğini ifade etti. Son dönemlerde hükümetin terör yataklarının bulunduğu ülkelerle yaptığı görüşmelerde önemle yol alındığını belirten Çakmak, “Ancak bu yapılan çalışmalar şöyle bir anlama gelmesin.  Hemen terör bıçakla kesilir atılır demek değildir. Kimsenin bu beklenti içerisine girmemesi gerekir. İlk etapta terörün minimize edilmesidir. Ancak amaç tamamen yok edilmesidir. Terör örgütü tarafından silah sıkılmayacaktır gibi de bir beklenti olmasın. Çünkü bağımsız hareket edenler vardır, terör örgütünün içerisinde çekişme vardır, bunun yanında Türkiye`de işbirliği yapan hainler de çıkabilir” diye konuştu.
Türkiye`nin terörde 50 bine yakın insan kaybettiğine dikkati çeken Çakmak, şu şekilde konuştu:“Akan kan kardeşkanıdır.  Artık bir kişinin kanının akmasını istemiyoruz. Bu noktada risk almak zorundayız ve alıyoruz. Bu terörün bitmesi gerekiyor. Türkiye`nin coğrafi anlamda da terörü tek başına yok etmesi mümkün değil. Eğer Irak kontrolü ele alırsa, İran bizimle işbirliğine girerse, burada terörün yaşaması imkansız hale gelir. Türkiye`nin içlerindeki dağlarda da terörist vardır. Ama kaynak biterse hepsi de gelip teslim olurlar. Ayrıca Avrupa ülkelerinin ve Amerika`nın da destek olması gerek. Zaten Amerika bunların paralarına blok koydu. Yani Türkiye hem diplomatik alanda hem de fiziki alanda bu işlerle uğraşmaya devam edecektir. Bundan bir sonuç alınır mı, bekliyoruz ve çok ümitliyiz. Şöyle de bir gerçek var. Tabi ki PKK artık sona gelmiştir. Dünya konjonktürü buraya getirmiştir. Avrupa ülkeleri PKK`yı terör örgütü olarak kabul etmekte geç kaldılar. Ama artık zamanı gelmiştir.”
OCAKTAN`IN SÖZLERİ…
AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan da terörle mücadelenin tüm hızıyla sürdüğünü ve süreceğini belirterek, “Hiçbir taviz vermeden çok şiddetli şekilde mücadele sürdürülüyor. Geçmiş dönemlere göre bu dönemde 9 PKK`lının öldürülmesi, işin en azından asker boyutunda daha ciddi noktada ilerlediğini gösteriyor” dedi. Ergenekon sürecinin daha sıkı bir şekilde sürdürülmesinin ve terörle mücadele de ordunun da performansını yükselttiğini belirten Ocaktan şöyle konuştu:
“Türkiye Ergenekon`da bu başarıyı sağlayamasaydı, devletin içinde yasaların kendilerine vermediği yetkiyi kullanan bir takım kişilerin yasalar önünde hesap verebilir hale gelmesi, Türkiye`nin önünü daha sağlıklı görmesini sağladı. Bunun anlamı şudur. Türkiye bir taraftan kendi içindeki kirlilikleri, çete bağlantılarını, yasa dışılıkları yargı önünde hesap verebilir hale getirirken, bir taraftan da terörle mücadelesini daha ciddi bir şekilde sürdürmeye başladı.”
Ocaktan, zaman zaman terör başıyla görüşmeler yapıldığına ilişkin çıkan haberler ve eleştirilere de cevap vererek, “Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye`de de devletin istihbarat birimleri bu görüşmeleri yaparlar. Sonuçta terörle mücadele yapıyorsanız, terör başıyla görüşmeler yapmanız gayet normaldir. Bundan başka anlamlar çıkarmanın anlamı yoktur. Devletin istihbarat birimleri her zaman herkesle görüşür, bilgiler alır, strateji belirler ancak bu bir pazarlık değildir. Eğer öyle olsa Kuzey Irak`a gidiyorsunuz, mücadele sürdürüyorsunuz, askerde en küçük bir gevşemeye meydan vermeden mücadelesi sürdürüyor. O zaman buna gerek olmazdı. Devletler mücadelelerini bütün anlamlarda sürdürür” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top