İki cana beş yıl!

İki cana beş yıl!

Bursa-İzmir karayolunda, yolun karşısına geçmek isteyen iki lise öğrencisine minibüsle çarparak ölümlerine yol açtığı iddiasıyla yargılanan sanığa 5 yıl hapis cezası verildi.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, ”Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçundan 15 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanık Güner Çalışkan katılmazken, kazada ölen Didem Zeynep Çakar ve Ezgi Nil Topuz’un aileleri ile tarafların avukatları hazır bulundu.
Mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Güner Çalışkan’a ”Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçundan önce 6 yıl hapis cezası verdi. Sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulunduran heyet, cezayı 5 yıla düşürdü.
Kazadan sonra tutuklanan ve 1 yıl 1 ay hapis yattıktan sonra tutuksuz yargılanan Çalışkan, Yargıtay’ın cezayı onaması halinde kalan cezasını çekecek. Kararın ardından kazada ölen liseli kızların aileleri gözyaşlarına hakim olamadı ve yakınları tarafından güçlükle sakinleştirildi.
Daha önce de yine trafik kazasında bir kızını kaybeden Ezgi Nil Topuz’un annesi Zeynep Topuz, duruşma çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
”Biz önce konuştuk. Sonra mahkemenin konuşmasını bekledik. Şimdi mahkeme konuştu. Ben bundan sonra meclisin konuşmasını bekliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Meclisi’nin trafik yasasıyla ilgili mağdurları koruyacak yasaları çıkartmasını bekliyorum. Bundan sonrası artık meclisin. Meclise sesleniyorum. Lütfen bu kadar insanı mahvetmeyin, yüreklerini yakmayın. Bu çocukların bütün suçları okula giderken yaya geçidinden geçmekti.”
Didem Zeynep Çakar’ın babası Sinan Çakar ise kararı temyiz edeceklerini ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceklerini ifade etti.
Adaletin yerini bulmadığını savunan Sinan Çakar, ”İki canın bedeli bu olmamalı. İçimiz yandı. Sözün bittiği yer. Ben artık ne diyeyim. Mahkemeye güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz- Ben bundan şunu anlıyorum: Adalet zalimin yanında. Mazlumun yanında değil” diye konuştu.

Karşıdan karşıya geçerken
Bursa-İzmir karayolunda, 25 Kasım 2010’daki trafik kazasında, yolun karşısına geçmeye çalışan Fatih Lisesi öğrencileri Ezgi Nil Topuz ve Didem Zeynep Çakar’a, Güner Çalışkan’ın (32) kullandığı 16 GD 730 plakalı minibüs çarpmıştı. Ağır yaralanan ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan öğrencilerden Çakar aynı gün, Topuz ise 7 Aralık 2010’da hayatını kaybetmişti.
Gözaltına alınan Çalışkan tutuklanmış, 1 yıl 1 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top