İMSİAD BAŞKANI ANDIÇ: TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMİ DEVAM ETMELİ

İMSİAD BAŞKANI ANDIÇ:  TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMİ DEVAM ETMELİ

İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, 31 Ekim’de sona erecek olan tapu işlemlerinde uygulanan harç ve  KDV indirimini değerlendirerek, kampanyaların uzatılması için çağrıda bulundu.

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç,  “Bilindiği gibi 31.10.2018 tarihine kadar konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8, binde 20 olarak uygulanan Tapu Harcı da binde 15 olarak uygulanıyordu. 31 Ekim sonrası da bu oranların değiştirilmemesi ve bu şekilde uygulamaya devam edilmesi sektör için oldukça önemlidir. Özellikle konut kredilerindeki artışlar kredili konut satışlarını çok ciddi oranda düşürdü ve inşaat sektöründeki firmalar satışların azlığından muzdarip durumda.  Vergi oranlarının bu ortamda yükseltilmesi sıkıntıda olan sektöre hepten köstek olacaktır” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemiz ekonomisinin ve özelde de inşaat sektörünün içinde bulunduğu durum dikkate alınmasını öneren İMSİAD Başkanı Andıç, konut teslimlerinde yüzde 18 ve tapu harcında da binde 20 olan ancak 31.10.2018 tarihine kadar yüzde 8 ve binde 15 olarak uygulanan bu oranlar 31.10.2018 tarihi sonrasında da indirimli olarak uygulanmaya devam etmesini önerdi.

Konuşmasının devamında Başkan Andıç, “özellikle konut faizlerindeki artışın etkisi ile konut satışları çok ciddi şekilde düşmüş durumda iken KDV oranlarını artırmak sıkıntıda olan sektörü daha da olumsuz etkileyecektir” diye konuştu.  Bakanlar Kurulu’nun 31 Ekim sonrasında da düşük oranların uygulanması yönünde yetkisini kullanması önerisinde bulundu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top