İMSİAD PROJE YÖNETİMİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

İMSİAD PROJE YÖNETİMİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD), ‘İnşaat Firmalarının Karlılığını Doğru Bir Proje Yönetimi İle Nasıl Artırabiliriz’ konu başlığında bir seminer düzenledi.

İMSİAD Dernek Merkezinde İnşaat Mühendisi Cem Kafadar’ın konuk konuşmacı olduğu seminere, İMSİAD üyesi müteahhitlerin yanı sıra sektörle ilgili sivil toplum kuruluşları yoğun katılım gösterdi. Kafadar, yaptığı sunumda, belirsizliğin çok olduğu yerde maliyetlerin de o oranda artacağına dikkat çekti.

Etkinlik, İMSİAD Başkan Yardımcısı Orhan Çiçek’in yaptığı konuşma ile başladı. Çiçek şunları söyledi: “Eğitim, ülkemiz için de inşaat sektörümüz için de geleceğimizi şekillendiren, bizlere ihtiyaç duyduğumuz doğru çıkışı sağlayan önemli bir unsurdur. Bu nedenle eğitime yaptığımız yatırımın sosyo-ekonomik ve politik gelişmişlik seviyesine bizleri çıkartabilecek tek araçtır. Dolayısıyla bizler de İMSİAD olarak sektörümüzle ilgili eğitimlere devam ediyor, eksik yanlarımızı gidermeye çalışıyoruz.”

“İşin başında iyi bir proje yönetimi kurgulamalıyız”

Çiçek’in ardından sunumuna başlayan İnşaat Mühendisi Cem Kafadar, proje yönetiminin şantiye uygulamaları, planlama, maliyet kontrol, taşeron yönetimi, şantiye organizasyonu, gibi konularda dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgilendirme yaptı. Bazı inşaat projelerinin başarısızlıkla sonuçlandığına da dikkat çeken Kafadar, “Burada başı çeken sebeplerin başında; Proje öncesi yeterli ön çalışmanın yapılmaması, gecikmeler ve gecikmenin getirdiği maliyetler, koordinasyon zafiyeti, teklifte yapılan yanlışlar, bitirilen projelerden doğru derslerin alınamaması gibi konular gelmektedir. Eğer işin başında iyi bir proje yönetimi kurgularsak bu riskleri minimum seviyeye indirebiliriz” diye konuştu.

Proje yönetimini neden sevmeyiz?

Ancak insanımızın proje yönetimini sevmediğini de belirten Kafadar, şöyle devam etti: “Proje yönetimi bizden belirli kurallar içerisinde çalışmamızı ister. Bu kuralları da üzerimize ekstra bir yük olarak görürüz. Kültürümüzde zaten kurallara göre hareket etme duygusu az ve hemen direnç gösteririz. Proje yönetimi basittir ama onu basitleştirmek zordur. Proje yönetimi denen şey de bir projenin maliyet zaman ve kalitesinin yönetimidir.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top