İMSİAD’DA GÜNDEM SGK İŞVEREN TEŞVİKLERİ

İMSİAD’DA GÜNDEM SGK İŞVEREN TEŞVİKLERİ

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan SGK Bursa İl Müdürü Erhan Karaca, sektör temsilcilerine “İşveren Teşvikleri” hakkında bilgiler verdi.

İMSİAD Dernek Merkezi’ndeki toplantıya; İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, SGK İl Müdürü Erhan Karaca, İMSİAD üyeleri ve sektör paydaşları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, “İnşaat sektörünün Bursa’daki temsilcileri olarak, kamu kurumları ve diğer kurumlarla ilişkileri son derece önemsiyoruz ve bu ilişkileri, istişare yaparak artırıyoruz. Bugün de SGK İl Müdürümüz sn. Erhan Karaca aramızdalar. İster müteahhitlik olsun, ister inşaat sanayiciliği olsun, bir yatırımcı için SGK mevzuatını bilmek son derece elzem bir konu. Bugün, SGK mevzuatını ve sektör olarak çok fazla faydalanmadığımızı düşündüğümüz İşveren Teşvikleri konusunu öğreneceğiz kendilerinden” dedi.

Teşviklerin önemine dikkat çeken SGK İl Müdürü Erhan Karaca ise maliyetin önemli olduğunu ve maliyetin ne kadar düşük olursa ticaret yapmanın o kadar rahat olduğunu söyledi.

İhaleli işlerde teşvik kullanılmadığını belirten Karaca, “Sizin sektörde baktığımızda, ihaleli işlerde teşviklerin kullanılması mümkün değil. İhaleli iş denilince herkes inşaat anlıyor. Normal inşaatlarda bu teşvikleri kullanmıyorlar. Aslında kullanabilirler. Bunlardan en çok kullanılanı ve ek istihdam yapılmasına dair hiçbir şartı olmayan sadece aylık prim hizmet belgesini zamanında vereceksiniz ve priminizi zamanında yatırdığınızda 5 puanlık bir indirim oluyor. 5 puan yüzde olarak düşündüğümüzde yüzde 20’lere yakın bir indirim olmuş oluyor ödeyeceğimiz primlerde. Asgari ücretle çalıştırdığınız bir kişinin 127 TL indirimi oluyor; 882 TL yerine 755 TL ödeme yapıyorsunuz. Burada birçok teşvikte brüt asgari ücret üzerine çıkmıyor. Siz kişiye ne kadar para verirseniz verin teşvikler asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Ama 5 puanlık indirimde öyle değil. Kişinin matrahı neyse onun üzerinden indirim alıyorsunuz” diye konuştu.

Karaca, yaptığı açıklamaların ardından sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top