İMSİAD’DAN GENÇ MÜHENDİSLERE SICAK KARŞILAMA

İMSİAD’DAN GENÇ MÜHENDİSLERE SICAK KARŞILAMA

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD), geleneği sürdürüyor. Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İnşaat Mühendisliği bölümünü seçen öğrenciler için düzenlenen baret takma töreni bu yıl da yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Geleceğin inşaat mühendisleri olması gözüyle bakılan BUÜ İnşaat Mühendisliği birinci sınıf öğrencileri, mesleki kariyerlerinin ilk baretlerini taktılar.

İMSİAD tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan baret takma töreni, bu yıl da yeni eğitim-öğretim döneminin başında yapıldı.

İnşaat mühendisliği bölümü binasında gerçekleştirilen törene; Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Livaoğlu, İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.

Törenin açılışında konuşan ve öğrencilere hem Bursa’ya hem de BUÜ’ye ‘hoş geldiniz’ diyen İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Livaoğlu, okulun ve bölümün fiziki şartları ve eğitim kalitesi hakkında bilgiler verdi.

Öğrencilere hitap eden gençlere öne çıkmaları tavsiyesinde bulunan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu ise “Hayatınız büyük bir rekabet düzenine doğru ve buna uyum sağlamakla geçecek. Şimdiden büyükleriniz, ağabeyleriniz, hocalarınız, bu konuda tecrübe sahibi insanlar olarak sizleri uyarıyoruz. Çok değerli ve kıymetli insanlarsınız. Sizlerin karşısında olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bilmeniz gereken bir şey var ki; çoksunuz. Bu çokluk arasında sizlerin kıymetlerini kaçırıyor, fark edemeyebiliyoruz. Parlamanızı bekliyoruz, öne çıkmanızı bekliyoruz. Aramıza hoş geldiniz ve hepiniz başarılı bir hayat geçirmenizi diliyorum” şeklinde konuştu.

“MÜHENDİSLER BÜYÜK FOTOĞRAFI GÖREN KİŞİLER OLMALIDIR”

Geleceğin inşaat mühendislerine seslenen ve onlara iş hayatındaki tecrübelerini aktaran İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç da şöyle konuştu:

“Projelerimizi hayata geçirebilmek için, işimizi doğru kişilerle, doğru malzemelerle yapmak zorundayız. Bunun için teknik bilginiz yüksek, projeye hakim olmalı, malzemeyi tanımalı, süreçleri iyi yönetebilme ve insan ilişkilerinizde başarılı olmak zorundasınız” diye konuştu.

Zaman zaman düşük maliyetin, güvenlik ve kalitenin önüne geçebildiğinin altını çizen Andıç, “Biz alanımızda her zaman daha iyi olmak için çabalasak da maalesef bu durum göz ardı edilebiliyor. Çoğu mühendis bir işe teklif sunduğunda o işin kalitesinden çok maliyetine bakılabiliyor ve genelde düşük maliyetli teklifler kabul görüyor. Bu sebepten ülkemizde çoğu zaman bir inşaat mühendisi ustayla, kalfayla kıyaslanır duruma geliyor” şeklinde konuştu.

MÜTEAHHİT OLACAKLARA TAVSİYELER…

Mezuniyetleri sonrasında müteahhit olmayı düşünen gençlere tavsiyelerde de bulunan Andıç şöyle konuştu: “Müteahhitlik ilişki ve malzeme yönetimidir. Bir müteahhit öncelikle girişimci olmalı, gerektiği kadar risk almayı bilmeli. Araştırma yapmayı sevmeli, gezmeli ve mutlaka yabancı dil bilmeli. Muhasebeyi yönetebilmeli, çalışanlarıyla, taşeronlarla olan ilişkilerini sürdürebilmeli ve mevzuatlara hakim olmalı. Satın alma ve pazarlama süreçlerine ise ayrı bir önem göstermeli. Tüm bunları iyi bir şekilde organize edebilirseniz, iyi bir müteahhit adayı olabilirsiniz.”

 “İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BEREKETLİ BİR MESLEKTİR”

“Mesleğinizi sevmezseniz başarılı olamazsınız”  diyen Andıç, “İşinizi muhakkak sevmeniz lazım. Bereketli bir meslektir inşaat mühendisliği. O kadar çok alanda çalışabilirsiniz ki; malzeme de satabilir, gökdelen de yapabilir, köprü de yapabilir, altyapı da yapabilirsiniz, saymakla bitiremeyiz. Ayrıca şehrimizde, ülkemizde ve yurtdışında çalışma şansımız var. Çalışma alanımız pek çok mesleğe göre fazla. Muhakkak ve muhakkak dünyaya entegre olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından törene katılan dekan, bölüm başkanı, İMSİAD başkanı ve diğer akademisyenler, geleceğin inşaat mühendislerine baretleri takdim etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top