İnanç turizminde büyük potansiyel

İnanç turizminde büyük potansiyel

TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’nin, turizmin en önemli niş pazarlarından birisi olarak kabul edilen inanç turizminde büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

 
Orta Doğu’da yaşanan Arap baharının Türkiye turizmine etkisi ve Arap baharı sonrası ülkelerin toparlanma sürecine girdikten sonra turizmimizde nasıl bir ivme kazanacağına ilişkin görüşlerini paylaşan TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ”Suriye ve İran’da yaşanan siyasi kriz doğal olarak Türk turizmini bir miktar olumsuz etkilemektedir. Ancak, Orta Doğu ülkelerindeki sıkıntı genel anlamda çözüme kavuşturulursa, bu düşüş yeniden yükselişe geçecektir” ifadelerini kullandı.

İnanç turizmi konusunda Türkiye’nin diğer ülkelere oranla öne çıkartan değerlere sahip olduğunu belirten Ulusoy, ”Turizmin en önemli niş pazarlarından birisi olarak kabul edilen inanç turizminde büyük bir potansiyeli olan Türkiye, küresel merak ve ilginin gittikçe arttığı bu alanda her geçen gün daha fazla dikkat çekiyor” ifadesini kullandı.

TÜİK’in 2011 yılı istatistik verilerine göre Türkiye’ye Dini/Hac amaçlı gelen ziyaretçi sayısının 102 bin 314 kişi olduğunu hatırlatan Ulusoy, şöyle konuştu:
”İslam dünyasının yüzlerce yıl yönetildiği, erken Hristiyanlık döneminin pek çok önemli safhalarının yaşandığı, inançlarından dolayı bulundukları coğrafyalardan göçe zorlanan Musevilere sığınak olmuş bir ülke olan Türkiye, inanç turizminin zirve destinasyonları arasına girebilecek kaynaklara sahip. Bu kaynaklar arasında İslam dünyasının kutsal emanetleri, bugünkü Hristiyanlığın temellerinin atıldığı İznik Aya Sophia Kilisesi, Hz. İsa’nın Hristiyanlığı yaymasında önemli rol oynayan mesajlarının ulaştığı ”yedi kiliseler” ve İsa’nın havarilerinin Hristiyanlığı yayma faaliyetlerinde önemli roller oynayan Tarsus’daki Aziz Paul ve Hatay’daki Aziz Pier kiliseleri bulunuyor.”
Mütekabiliyet Yasasının turizme etkisine de değinen Ulusoy, ”Yabancıların özellikle ülkemizin turizm bölgeleri olan Muğla, Antalya, Bursa, Aydın ve İstanbul bölgelerinde mülk edinmeleri ülkemize gelecek olan turist sayısı ve turizm geliri açısından faydalı olabilir. Elbette, Türkiye’nin pek çok pazar ülke ile turist trafiğinin olduğunu unutmamak lazım” dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top