İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, DEPREM İZOLATÖRLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, DEPREM İZOLATÖRLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube üyeleri, Sağlık Bakanlığı tarafından 100 yatak ve üzeri hastanelerde kullanılmaya başlanan deprem izolatörlerini yerinde inceledi.

İMO Bursa Şubesi, inşaat mühendislerinin teknik bilgi ve birikimini arttıracak faaliyetleri sürdürmeye devam ediyor. Bursa Çekirge 750 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi şantiyesine teknik gezi düzenleyen İMO Bursa Şubesi, inşaat mühendislerinin deprem izolatörlerini yerinde görmesini sağladı. İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Yönetim Kurulu Sekreter üyesi Mustafa Er, Yönetim Kurulu Üyesi Korhan Başaralı’nın da katıldığı teknik gezide çalışmalar hakkında bilgi alan inşaat mühendisleri inşaatlarda kullanılan deprem izolatörlerini inceledi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde görevli İnşaat Yüksek Mühendisi Feyzullah Demirbağ, proje hakkında gerçekleştirdiği sunumda, özellikle hastane binalarının depremlerde hasar görmemesi gerektiğinden hareketle Sağlık Bakanlığı tarafından 100 yatak ve üzeri hastaneler için deprem izolatörü uygulamasına geçildiğini söyledi. Demirbağ, yaklaşık 260 bin metrekare kapalı alana sahip Bursa Çekirge Ali Osman Sönmez Hastanesi’nde kullanılan izolatörlerin yerli üretim gerçekleştiren TİS firmasından temin edildiğini vurguladı. Projede sürtünmeli sarkaç türünde 923 izolatörün kullanılacağını kaydeden Demirbağ, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi, Çekirge Devlet Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi’nin taşınacağı hastane ile ilgili şunları söyledi:

“Bodrum ve zemin kat ile birlikte 13 kat olacak olan hastane 1228 yatak kapasitesine çıkabilecek durumda. Ayrıca bu projede mekanik tesisatın izolatörü engellememesi ve deprem anında hasar görmemesi için de özel önlemler aldık.”

Demirbağ, deprem izolatörleri hakkında teknik bilgi verdikten sonra Dido Ray AŞ. -Demce AŞ. İş Ortaklığı Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Akın Cananoğlu ile birlikte inşaat mühendislerine izolatörlerin yapılara uygulanma aşamalarını gösterdiler.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak da, Demirbağ ve Canaoğlu’na teşekkür ederek, böyle projelerin mühendisler için eğitim alanı olduğunu belirtti. Hastane yapılarının deprem anında ve sonrasında da hizmet vermeyi sürdürmesi gerektiğini hatırlatan Albayrak, izolatörlerin kullanımının deprem sonrası ayakta kalması gereken yapılarda kullanımının artması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top