İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GELENEKSEL GECEDE BİR ARAYA GELDİ

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GELENEKSEL GECEDE BİR ARAYA GELDİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, Oda’nın 65’nci kuruluş yıl dönümünü geleneksel dayanışma gecesiyle kutladı. İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, geçmiş ile gelecek arasında kurulacak köprünün oldukça sağlam olması gerektiğini belirterek, “Geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz” sözüne inananlardanız” dedi.

Almira Otel’de düzenlenen geleneksel dayanışma gecesine, İMO 2’nci Başkanı Cemal Akça, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Engin Yener, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, DSİ 1’nci Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Turgay Yel, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, UÜ. Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Adem Akpınar, BTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Yüksel, Şeyh Edebali Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazile Ural, İMO Bursa Şube Geçmiş Dönem Başkanları Necati Şahin, Enver Kır, akademik oda başkanları, Şube Yönetim Kurulu üyeleri, inşaat mühendisleri ve diğer davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, 1954 yılında temelleri atılan İMO’nun kuruluşunun 65’nci yıl dönümünü kutladıklarını dile getirerek, Bursa Şubesi olarak ülkesine, şehrine, mesleğine ve meslektaşlarına yön veren güçlü bir şube olma hedefiyle hareket ettiklerini belirtti. Şubenin bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür eden Albayrak, inşaat mühendislerinin içinde bulunduğu süreçten bahsederek, “Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar sonucunda üzülerek söylüyorum ki inşaat sektörü ve dolayısıyla meslektaşlarımız büyük sıkıntı içerisinde.     Bu süreçte yaralarımızı onararak aşmak için Şubemiz bünyesinde 4800’e ulaşan kocaman bir aile olarak; birlik ve dayanışmadan ödün vermeden yola devam etmemiz gerekiyor” dedi.

“REVİZE EDİLMEYİ BEKLEYE MESLEK YASALARIMIZ VAR”

İnşaat mühendisliğinin kurucu mühendislik alanlarının başında olduğunu ifade eden Albayrak şunları söyledi: “Evrensel özelliklere sahip bir mesleğimiz var. Mesleki bir yetkinlik, etik bir anlayış ve geniş bir işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kuruluş günleri aynı zamanda doğum günleridir. Bu günler, geçmiş ile gelecek arasında sıkı bağların kurulması gereken günlerdir. Geçmiş ile gelecek arasında kurulacak köprünün oldukça sağlam olması gerekiyor. “Geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz” sözüne inananlardanız. Medeniyetler inşa eden mesleğimiz ne yazık ki; ekonomik zorlukların yanı sıra günün şartlarına uygun şekilde revize edilemeyen meslek yasaları sebebiyle de sıkıntılı günlerden geçiyor.”

Bursa Şube olarak geçtiğimiz 31 yılda, pek çok mesleki alanda öncülük eden çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Başkan Albayrak, diğer akademik meslek odalarıyla da yakın mesai içerisinde bulunarak altyapıdan, ulaşıma, şehir planlamasından, kent estetiğine kadar şehrin gelişimine yön vermeye çalıştıklarını kaydetti.

“GÜÇLÜ ÜYE – GÜÇLÜ ODA HEDEFİNE KATKI KOYMAYA ÇALIŞTIK”  

“Genç meslektaşlarımıza Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine sahip çıkarak önce ülkesi ve milleti için faydalı birer birey; sonra meslek etiğini ön planda tutan inşaat mühendisleri olmaları gerektiğini aşılıyoruz” diyen İMO Bursa Şube Başkanı Albayrak, “16. Dönem Yönetim Kurulu olarak görev süremiz boyunca üyelerimizin mesleki gelişimini sağlamaya, sorunlarına çözüm aramaya, verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştık. Meslektaşlarımıza hizmet için seçildiğimiz süre boyunca mesleğimizi daha iyi şartlarda icra edebilmek adına çaba sarf eden İnşaat Mühendisleri Odasına sahip çıkarak güçlü üye – güçlü oda hedefine katkı koymaya çalıştık” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top