İnternet suçları yok edilecek!

20100202100415_sanalsucİnternette çok sayıda tuzak site bulunuyor. Bu sitelerden oyun, film ya da müzik indirirken tüm kişisel verileriniz hacker’ların eline geçebiliyor. Hacker’lar ise banka bilgilerinizi internette satabiliyor.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, kişisel bilgilere yönelik riskler de artmaya başladı. İnternet üzerinden oyun, müzik veya film gibi ürünler yüklenirken kredi kartı numarası, internet bankacılığı şifresi, kimlik numarası gibi gizli bilgiler hacker’ların eline geçebiliyor. Gizli bilgileri elde eden hacker’lar da banka hesaplarını boşaltabiliyor. Bu nedenle oyun, film gibi içeriklerin indirildiği internet sitelerinin dikkatli seçilmesi gerekiyor. Çünkü bazıları sadece tuzak olarak kullanılıyor.
Türkiye’de internet üzerinden işlenen ekonomik suçlara ilişkin istatistiki bir veri yok. Ancak bürokrasi ve kolluk kuvvetleri acil olarak önlem arayışına girdi. Bu önlem arayışında direksiyon başında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) var.

Ortak toplantı
İnternet suçlarına karşı izlenecek yol haritasını belirlemek üzere BTK, TÜBİTAK ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri geçen haftalarda bir araya geldi. Bu kapsamda öncelikle her kurum kendi bünyesinde çalışacak. Daha sonra internet servis sağlayıcılar ile şubat ayında bir toplantı gerçekleştirilecek. Bu toplantı sonrasında ise bu tür olaylara karşı bazı önlemlerin geliştirilmesine çalışılacak. Sektör temsilcileri, internet suçlarının yüzde 100 önlenmesinin mümkün olmadığını ancak suç oranlarının azaltılabileceğini belirtiyorlar. Bunun için en büyük görevin vatandaşa düştüğünü vurgulayan yetkililer, internet kullanıcılarının dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuyorlar.

Kartlar pazarlanıyor
Öte yandan BTK tarafından bir süre önce hazırlanan “Siber güvenliğin sağlanması: Türkiye’de mevcut durum ve alınması gereken tedbirler” başlıklı rapora göre, Türkiye siber güvenlikte iyi bir konumda değil. Siber güvenlik konusunda yasal, teknik ve idari açılardan birçok eksiklik bulunuyor.

Hacker’lar ise ele geçirdikleri bilgisayar içerisindeki bilgileri pazarlıyorlar. Yani yasadışı bu faaliyetin bir de yasadışı ekonomisi mevcut. Türkiye kötü niyetli faaliyetlerde bütün dünyada yüzde 3’lük pay alıyor. Tespitlere göre, 2007 yılında kötü niyetli faaliyetler sıralamasında 15’inci sırada yer alan Türkiye, geçen sene 9’uncu sıraya çıkarak, en hızlı yükselen ülke oldu. Türkiye’yi kötü niyetli faaliyetlerin artış hızında Brezilya ve Polonya takip ediyor. En fazla kötü niyetli faaliyet ise yüzde 37’lik payla ABD’de yaşanıyor.

Yasadışı ekonomilerde en fazla pazarlanan ürün ise yüzde 22’lik pay ile kredi kartı numaraları. 0.5-5 dolar vererek bir kredi kartı numarası satın alınabiliyor. Bunu, banka hesapları ve elektronik posta şifreleri takip ediyor. Kimlik bilgileri 10-150 dolarlık ücretlerle ele geçirilebiliyor. Bu yasadışı ekonominin ülkelere zararları ise milyar dolarlar ile ifade ediliyor.

HESAPLAR NASIL BOŞALTILIYOR
* Bilgisayar içeriğini ele geçiren bir yazılım, oyun içeriğinin arka tabanına yükleniyor
* Oyunu indiren kişi farkında olmadan zararlı yazılımı da bilgisayarına kaydediyor
* Böylece bilgisayarı başkası tarafından görülebilir hal alıyor (zombi bilgisayar)
* Hesap sahibi bilgisayarından internet bankacılığını kullandığında şifreleri hackerlerin erişimine açık hale gelebiliyor

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI
* İşletim sistemi güncellenmeli
* Anti-virus programları yüklenmeli
* Şüpheli içeriğe sahip internet sitelerine girilmemeli
* Yabancı adreslerden gelen e-postalar açılmamalı
* Bilgisayarlar kullanılmadığı zaman kapalı konumda tutulmalı

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top