İş dünyası gümrüğe takılıyor

İş dünyası gümrüğe takılıyor

Türk ekonomisinin ilerlemesi için gece gündüz çalışan iş dünyası, pandemi nedeniyle Malezya’dan aktarmalı gelen ürünler için Gümrük İdaresi’nin talep ettiği ve geçmiş yıllara dönük belgelerin temin edilmesi imkanı olmayan belgeler konusunda çözüm bekliyor.

Bilindiği üzere Türkiye ve Malezya arasında yapılan serbest ticaret anlaşması 2015 yılında yürürlüğe girmişti. Anlaşma kapsamında iki ülke arasında yapılacak ticarette önemli bir vergi muafiyeti getirilmişti. Yapılan bu anlaşma özellikle ham madde sorunu yaşayan iş dünyası için önemli bir adım olmuştu. Ancak araya pandemi girince durum biraz değişti. Şimdi Türkiye’ye Malezya’dan getirilen ürünler genel olarak ara mamul ürünler. Yani Türkiye’ye getirilip, işlenip yurt dışına ihracatı yapılan ürünler. Döviz getirisi olan ve ülkenin kalkınması için önemli olan bu ticaret bu günlerde sekteye uğruyor.

 

PANDEMİ LOJİSTİK SİSTEMİ AKSATTI

 

Salgın ile birlikte ortaya çıkan lojistik sorunlar Malezya’dan getirilen malları da etkilerdi. Ülkesinden Türkiye’ye ürün gönderen Malezyalı tedarikçilerin gönderdikleri ürünler, taşıma sorunları nedeniyle başka ülkelere uğrayıp başka gemilere aktarılıp Türkiye’ye gelmeye başladı. Gümrük İdaresi de serbest ticaret anlaşması kapsamında ‘Doğrudan nakliyat kuralı’nın bozulmuş olma ihtimalini gözeterek, Türk firmalardan temin edilmesi zor ve asıl sorumluluğun nakliyat firmalarında olduğuna dair belgeler talep etmeye başladı. Ve bu belgelerin temin edilmemesi durumunda ise firmalara çok yüksek miktarlarda cezalar uygulanmaya konuldu.

 

KONU BAKAN’A TAŞINDI

 

Bu konuda iş dünyasının yaşadığı mağduriyetin bitmesi için adım atan Tekstil Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TESİAD) Genel Başkanı Cüneyt Dizdar, konuyu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ile görüştü. Burkay daha sonra konuyu geçtiğimiz gün Türkiye İhracat Seferberliği Projesinin ilk toplantısı için Bursa’ya gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a taşıdı.

 

BENZER DURUM YAŞANMIŞTI

 

Yapılan görüşme neticesinde Bakan Muş, konuyu yakından takip edeceğini belirterek, iş insanlarının karşılaştığı bu sorunu çözmek için gerekli çalışmayı başlatacağını söyledi. Aslında benzer bir durum 2013 yılında yaşanmıştı. Yine bir başka Asya ülkesi olan Güney Kore’den ithal edilen ürünlerde aynı durum yaşanınca Bakanlık, Gümrük İdaresi’ne ilettiği cevap yazısında tıpkı şu an istenilen belgelerin gerekli olmadığını belirmişti.

 

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN BURKAY’A TEŞEKKÜR

 

Diğer yandan özellikle bu durumdan etkilenen mobilya, plastik, tekstil, kimya, makine sektörlerinin temsilcileri, Başkan İbrahim Burkay’ın konuyu direkt Bakan Mehmet Muş ile görüşmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtiler. Burkay’a iş dünyasının sorunlarının çözümü konusunda hassasiyet gösterdiği için teşekkür ettiler.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top